ИН4С

ИН4С портал

Гавраново крило над временом

Емило Лабудовић

Пише: Емило Лабудовић

Опет пљусну киша. Плаха, тиха, прољећна…. Облак који је, док је наилазио од Лијепог Дола, изгледао безазлено, изненади, изњедри је и просу по долини, једва алат прикуписмо. Одложи мотике, истјера нас из њиве и, већ други пут од јутрос, прекиде сјетву. Али, нека је, још није превактило за сијање, а мајска киша ваља „три царева града” рекла би моја покојна баба. А и одмор од копања увијек добро дође, јер леђа одавно више нијесу што су била, а на омекшалим рукама и истањеној кожи жуљеви почну да ничу као печурке чим се прихватим неке алатке. Све се стишало, скрило и увукло у себе, само се високо горе над Барицама црни гавраново крило и чује његов злосутни гак.

И док слушам како добује по крову, а њен шум покрива све друге звуке и завјесом невиђелицом скраћује поглед већ одмах ту до Брода, „прелиставам” странице сајтова у потрази за нечим новим. Са жељом да ћу наћи нешто што ће обрадовати и охрабрити, и страхом да је све исто, ако не и горе. Проклета навика зомбираног човјека овога доба који се, као наркоман, узалуд труди да се „скине”, а истовремено повлачи све нову и нову „црту”.

И видим да је онај што нас, све скупа, заступа у свијету опет превјерио и стао на страну оних које својата више од нас, иако је крв наше крви и месо нашег меса. Чак и кад су они који су отворили живу косовску рану остали уздржани, он се, без уздржавања и без свијести о томе да тамо не представља само „своје”, изјаснио да је квазидржавној косовској творевини мјесто у Савјету Европе. Раме уз раме са Србијом која је једна од земаља – утемељивача Савјета. Ибрахим – ага у Стразбур, Ибрахим – ага из Стразбура, рекло би се!

И видим, ови „наши” су, опет и узалуд, дигли глас протеста. Као да нијесу знали да ће, не само Ибрахим – ага већ и многе црногорске „аге” које су часну „црногорку” одавно замијенили за разноразне и разнобојне еврпске „фесове” (укључујући и ону дугиних боја) превјерити кад год им се укаже прилика да се пред новим газдама прикажу калифом бољим од калифа. Уосталом, знаш и сам да нам је држава одавно страно „власништво” јер смо, као пијане аветиње, раскрчмили и урнисали очевину.

Нећу те, по ко зна који пут, подсјећати на ону Матијину да су изненађени благословени јер више таквих нема. Има само нас који још трпимо, ћутимо и стењемо, док они други оргијају и, пијани од самодовољности, ломе срчу по „балканској крчми” угашеног свјетла. И зато ти нећу паметовати и изговарати ону коју највише мрзим, а која гласи: „јесам ли ти рекао”, јер је, као и многе прије ње, била само попут оне „пас лануо, вјетар однио”! Као и овај упорни гавранов гак чије се крило сад црни скоро над кућом. Умјесто тога, испричаћу ти три приче из времена док је још било части и образа.

Прича прва:
У селима око Плане, на путу Билећа – Гацко, у вријеме турске владавине живјело је моћно браство Бабића. Гатачки бег, силник на гласу, ухвати једном једну њихову одиву и обешчасти је. А образ се тада чувао и плаћао истом цијеном. Елем, узму они бега на нишан, а глас о његовој погибији стигне до Стамбола и Великог везира. Како је Везиру, због границе са Црном Гором и Брдима, бег био веома битан, он нареди да се Бабићи истраже до последњега. Видјевши да је враг однио шалу, они одлуче да највиђенији од њих похита у Стамбол и пољуби папучу Везиру. И би тако, а Везир га постави на мјесто бега гатачкога. И беговао је он, пазио на своје колико се могло, све док не изби једна од бројних и узалудних херцеговачких буна.

Окупи бег рођаке и рече им да ни он више не може да их одбрани од огња освете којим су Турци кидисали на српска села. „Покупите и потјерајте све што може и бјежите преко границе, рече им он, па ако буде наде за повратак вратите се, а ако не… своји код својих”. Прикупише се Бабићи, потоварише и потјераше што се могло, а из сваке куће дође по „глава” да се опросте са бегом. Из једне, удовичке, тек пристасало момче од петнаестак година. И поздрављају се они редом, а по реду који се поштовао – момче на крају. Кад дође ред на њега, бег који је већ био зашао у дубоку старост, загрли га и са она два „крњатка” који су му преостали жестоко га угризе за нос. Рођаци, згранути, подигоше грају, али их бег примири и рече: „Он је најмлађи и, ако Бог да, требало би да памти најдуже, а овај ће га ожиљак стално подсјећати да у Турчина вјере нема ни кад му га је мајка родила”!

Прича друга:
У једно слично вријеме, вријеме турскога зулума, неки пиперски хајдуци уграбише и посјекоше неколико турских караванџија. Дигише Турци потјеру, али Пипери ћуте и не казују куд су стркли главосјече. На крају, Турци ухвате старешину села, мислим да се презивао Божовић, са три сина, и почну да га муче како би признао гдје крију починиоце. Кад се то показа узалудним, одсјекоше главу најстаријем сину, а средњег почеше да набијају на колац. Отац, скамењен, гледа и ћути, а најмлађи син, још увијек дијете, дрхти уз очево кољено и пита: „Оче, хоће ли ме бољети”? „Хоће, сине, хоће, прокамени отац, али ће кратко трајати. А ако издамо браћу, срамота ће трајати довијека”!

Прича трећа:
Ишао човјек путем и наиђе на смрзнуту змију. Сажали се, узме је и стави себи у њедра, да је угрије. Кад се змија угријала и дошла себи, уједе човјека право за срце. Док је умирао, човјек је упита зашто је то учинила кад јој је он учинио толико добра? „Немам ја ништа против тебе, рече му змија, напротив, али то је једноставно моја природа”!

Нијесам баш најсигурнији зашто сам ти све ово испричао, али су ми некако „легле” у ову атмосферу у којој су ономе који је крв наше крви и месо нашега меса ближи они који га једнако мрзе и не подносе таман колико и нас. Али, знаш ону „неоријатељ мога непријатеља…”.

Киша опет стаде и сунце, већ увелико одмакло уз Голеш, поново поче да испија капи са ивица грана, блиставе као стаклене перле из повезаче моје бабе. Њива се већ пуши и ускоро ће се моћи наставити сијање. Са неба лију слапови свјетлости на којима закрпе ведрине личе на Санијин цигански јорган, извјешен на ленгу испред черге. Али, и даље се над долином и над временом црни гавраново крило и одјекује његов злослутни гак. И ништа ново под капом небеском.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

<
     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<