ИН4С

ИН4С портал

ГА: Нека мир превлада на Земљи

1 min read

13165989458869_dan_mira_za_asjtГрађанска алијанса, на међунардни дан мира обратила се јавности уз саопштење у којем позива све ,,друштвене субјекте да користе благодети ко мир пружа“ додајући да ,,не посустајемо у напорима да унаприједимо добросусједске односе и квалитет саживота различитих група“ јер ,,Црна Гора је мултиетничка, мултинационална и мултиконфесионална заједница која са поносом може рећи да је саживот и толеранција стандард“.

Саопштење доштављено порталу ИН4С преносимо интегрално.


На међународни дан мира ГА позива све друштвене субјекте да заједно користимо благодети које мир пружа и да не посустајемо у напорима да унаприједимо добросусједске односе и квалитет саживота различитих група. Црна Гора је мултиетничка, мултинационална и мултиконфесионална заједница која са поносом може рећи да је саживот и толеранција стандард. Ипак, опомињу истраживања о постојању етничке дистанце по којима не желимо за комшију, послодавца, жену/мужа оног ко је другачији.

Генерална скупштина УН је 2001. године, посебном резолуцијом прогласила 21. септембар за Међународни дан мира. Резолуцијом су све земље и народи, људи свих узраста и из свих друштвених слојева, позвани да славе мир и дају свој допринос да мир завлада свијетом. Универзална порука Међународног дана мира гласи – „Нека мир превлада на Земљи, бар један дан мира и ненасиља“, а широм свијета се овај датум обиљежава разноврсним скуповима, манифестацијама, маршевима мира и концертима. Звук звона и минут ћутања тачно у подне постали су већ традиција у згради УН у Њујорку. Звоно мира је 1954. године УН поклонило Удружење УН из Јапана, а изливено је од новчића које су скупила деца из 60 земаља.

У вријеме када су широм свијета отворена ратна жаришта, треба славити мир и чињеницу да нас као друштво оптерећују друге врсте проблема. Ипак, не можемо уживати у миру, а да се не подсјетимо своје улоге у недавним ратним дешавањима. Зато на дан мира подсјећамо да зрело, помирено и прогресивно демократско друштво мора имати здрав однос и према прошлости. Црна Гора је имала важну улогу у прихвату и збрињавању избјеглица – и то треба нагласити, али и не тако славну улогу у четири ратна злочина на територији Црне Горе (Буковица, депортације избјеглица, Морињ, Калуђерски Лаз). Црна Гора се треба одупријети тенденцијама за прекрајањем и релативизацијом прошлости и мора осудити сваки злочин. Само друштво, односно институције система и симболичка већина, морају иницирати разрјешење отворених питања из прошлости и омогућити информисање и едукацију јавности, прихватање одговорности и адекватно коришћење институционалних и судских механизама у циљу достизања правде. А одговорни и свјесни грађани то требају потенцирати и тражити, иначе нам је суђено да- поновимо све.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *