Francuska vlada plaćaće građanima da biciklom idu na posao
1 min read
Ilustracija
Slijedeći primjere svojih sjevernih susjeda, francuska vlada razmišlja o uvođenju porezne olakšice za one koji od kuće do posla putuju biciklima kako bi se povećao broj ljudi koji će koristiti bicikla. Štoviše, već je započet pilot-projekat koji će trajati do decembra.
Projekat je u martu ove godine predstavio francuski ministar prometa Frederik Kuvilier, a on obuhvata ukupno 25 mjera za poticanje biciklizma i pješačenja, među kojima je i plaćanje zaposlenicima neoporezivih 0,25 eura za pređeni kilometar. Vladina skupina za koordinaciju razvoja voženje bicikla vjeruje da će bi se tom mjerom broj onih koji na posao putuju biciklom mogao povećati za 50 posto.
Iako će državu ta mjera koštati oko 109 miliona eura, vjeruje se da će, kada se uzme u obzir šira socioekonomska analiza, uključujući i uštede u zdravstvu, Francuska na kraju biti u debelom plusu, a njeni stanovnici zdraviji i zadovoljniji.