IN4S

IN4S portal

Forum žena Pozitivne Crne Gore organizuje višesatno druženje sa starijim osobama

Forum žena Pozitivne Crne Gore pod sloganom “I oni su dio naše budućnosti ” sjutra organizuje višesatno druženje sa starijim osobama u Baru, Cetinju, Kotoru, Andrijevici i Rožajama u stranačkim prostorijama, povodom 1. oktobra – Međunarodnog dana starijih osoba, izjavila je Zorica Martinović, predsjednica Foruma žena.

martinoviczorica

„Ove godine se obilježava 25 godina kampanje – Međunarodnog dana starijih osoba s ciljem da se skrene pažnja na činjenicu da će starenje populacije uveliko oblikovati ključne izazove sa kojima će se svijet suočiti u 21. vijeku. Jedan od najvećih uspjeha čovječanstva ali i jedan od najvećih izazova u 21. vijeku je produženje životnog vijeka. Udio osoba starijih od 60 godina je u porastu u svjetskoj populaciji i procjenjije se da će do 2030.godine dostići 1,4 milijarde ili 20 posto svjetske populacije, kad će biti više ljudi starijih od 60 godina nego djece mlađe od 10 godina“, dodala je Martinović u saopštenju.

Crna Gora dočekuje ovaj datum sa oko 80.000 starijih od 65 godina.

Martinović ističe da stručnjaci upozoravaju da crnogorsko društvo ubrzano stari, a po projekcijama Monstata, do 2050. godine četvrtina stanovnišva imaće više od 65 godina. „Obilježavanjem ovog dana Forum žena Pozitivne Crne Gore želi postaći prvenstveno državne institucije da starijim članovima osiguraju zadovoljenje njihovih potreba i omoguće im participiranje u društvu u skladu s njihovim fizičkim i intelektualnim sposobnostima kao i međugeneracijsku solidarnost. Cilj nam je da promovišemo društvo za sve generacije“.

Martinović smatra da o položaju starijih u Crnoj Gori najbolje govori činjenica da prosječna penzija iznosi 276,20 evra i oko 450 starih smještenih u tri doma za stare, dok je minimalna potrošačka korpa oko 800 evra. „Najniža penzija u Crnoj Gori je oko 100 evra, a primalo je 3. 910 korisnika u prošloj godini. Pored lošeg materijalnog stanja, stare, najviše boli samoća.“

„U tom cilju Forum žena Pozitivne Crne Gore pod sloganom “I oni su dio naše budućnosti ” organizuje višečasovno druženje sa starijim osobama u Baru, Cetinju, prostorijama stranke 1. 10. 2015. godine, i tom prilikom pokušamo im uljepšati makar ovaj dan“, zaključuje se u saopštenju.

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Forum žena Pozitivne Crne Gore organizuje višesatno druženje sa starijim osobama

  1. jeftino skupljanje politickih poena od strane rezimske partije…3.14..umjesto da se bore za smjenu rezima,da nama svima bude bolje

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *