Ево како изгледа Предлог за оцјену уставности Уредбе Владе
1 min read
Предлог за оцјену уставности и законитости Уредбе Владе Црне Горе о допуни Уредбе о начину образовања максималних малопродајних цијена нафтних деривата, број 08-856 од 16. априла 2015. године, који су поднијели посланици Невен Гошовић, Велизар Калуђеровиц, Обрад Гојковић, Младен Бојанић и Дритан Абазовић, можете погледати у наставку.
Предлог за оцјену уставности и законитости Уредбе Владе Црне Горе о допуни Уредбе о начину образовања максималних малопродајних цијена нафтних деривата, број 08-856 од 16. априла 2015. године.
Разлози: Оспоредном Уредбом коју је Влада Црне Горе донијела на сједници одржаној 16. априла 2015. године, у Уредби о начину образовања максималних малопродајних цијена нафтних деривата („Сл.лист РЦГ“ бр 52/02, 55/02, 23/03 и 32/05 и „Сл.лист ЦГ“ 73/08 и 73/10), у члану 4 став 4 (x3), послије подтачке 2 додата је нова подтачка која гласи:
„(III) накнада за изградњу аутопута и репрезентативни спорт за:
– БМБ 98 – 0,07 €/л,
– БМБ 95 – 0,07 €/л,
– еуродизел – 0,07 €/л,
– лож уље – 0,07 €/л;“.
Чланом 2 оспорене Уредбе прописано је да иста ступа на снагу даном објављивања у „Службеном листу Црне Горе“.
Назначена Уредба објављена је у Службеном листу Црне Горе број 18 од 20. априла 2015. године. Оспорена Уредба није сагласна са Уставом и законом, а ово из следећих разлога:
Уставом Црне Горе прописано је: да је власт уређена по начелу подјеле власти на законодавну, извршну и судску, да законодавну власт врши Скупштина, извршну власт врши Влада, а судску суд, те да је власт ограничена Уставом и законом (члан 11 став 1, 2 и 3); да се држава финансира од пореза, дажбина и других прихода, да се порези и друге дажбине могу уводити само законом (члан 142 став 1 и 3); да закон мора бити сагласан са Уставом и потврђеним Међународним уговорима, а други пропис мора бити сагласан са Уставом и законом (члан 145); да се закон и други пропис објављује прије ступања на снагу, а ступа на снагу најраније осмог дана од дана објављивања, и да изузетно, када за то постоје разлози утврђени у поступку доношења, закон и други пропис може ступити на снагу најраније даном објављивања (члан 146).
Одредбама члана 173 став 2 Закона о измјенама и допунама Закона о енергетици прописано је да начин и висина елемената на основу којих се формирају максималне малопродајне цијене одређених врста нафтних деривата и/или биогорива, начин и рокови објављивања тих цијена и одређивање органа који их објављује утврђују прописом Владе.
Оспорену Уредбу Влада заснива на одредби члана 17 Уредбе о Влади Црне Горе („Сл.лист ЦГ“ број 80/08) којом је прописано да Влада доноси уредбе, одлуке, стратегије, декларације, рјешења, закључке и друге акте.
Оспорена Уредба не садржи материјални пропис – закон којег је Влада примијенила у поступку доношења тог акта.
Оспореном Уредбом Влада је увела накнаду за изградњу аутопута и репрезентативни спорт, као обавезујући елемент у поступку утврђивања максималне малопродајне цијене нафтних деривата, и то као додатни приход Буџета Црне Горе.
Међутим, сагласно горе цитираним одредбама члана 142 став 3 Устава Црне Горе назначене дажбине могле су бити уведене само законом. А доношење закона, у систему Уставом утврђене подјеле власти у надлежности је Скупштине Црне Горе.
Такође из цитираних одредби Закона о измјенама и допунама Закона о енергетици, којим је Влада овлашћена да својим прописом утврђује начин и висину елемената на основу којих се формирају максималне малопродајне цијене одређених врста нафтних деривата и/или биогорива, ни у ком виду не проистиче овлашћење да Влада тим прописом (предметном Уредбом), уводи накнаде које у складу са Уставом могу бити уведене само законом.
Уосталом, сви елементи садржани у члану 4 став 4 (x3) Уредбе о начину образовања максималних малопродајних цијена нафтних деривата: укупне увозне таксе и дажбине, акцизе, порез на промет, еколошка накнада и све остале дажбине примјењиве по законима Црне Горе, прије него што су назначеном Владином Уредбом предвиђене као елемент за обрачун максималне малопродајне цијене нафтних деривата, претходно су уведене законом.
Самим тим, накнада за изградњу аутопута и репрезентативни спорт, могла је представљати елемент Владине Уредбе за обрачун максималне малопродајне цијене нафтних деривата, само и у случају да је претходно уведена законом, што евидентно није случај.
Такође, оспорена Уредба, сагласно члану 146 став 2 Устава Црне Горе могла је ступити на снагу даном објављивања, само када за то постоје разлози утврђени у поступку њеног доношења. Из садржаја оспорене Уредбе не произилази да је Влада у поступку њеног доношења утврдила постојање разлога да тај акт може ступити на снагу најраније даном објављивања.
Имајући у виду да примјеном оспорене, неуставне и незаконите Владине Уредбе већ наступају негативне штетне последице по грађане и правна лица, подносиоци Предлога захтијевају да Уставни суд Црне Горе без одлагања, сагласно одредбама члана 63 Закон о Уставном суду донесе рјешење којим ће наредити нафтним компанијама у Црној Гори да у поступку обрачуна максималне малопродајне цијене нафтних деривата, до доношења коначне одлуке Уставног суда, не врше примјену Уредбе Владе Црне Горе о допуни Уредбе о начину образовања максималних малопродајних цијена нафтних деривата („Сл.лист ЦГ“ 18/15).
Из свих горе наведених разлога несумњиво произилази да оспорена Уредба није сагласна са Уставом и законом, па предлажемо да Уставни суд Црне Горе донесе одлуку којом ће утврдити да Уредба Владе Црне Горе о допуни Уредбе о начину образовања максималних малопродајних цијена нафтних деривата, број 08-856 од 16. априла 2015. године, није сагласна са Уставом и законом и да престаје да важи даном објављивања одлуке Уставног суда Црне Горе.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

