Епидемија еболе у западној Африци до сада најсмртоноснија

Епидемија еболе у Гвинеји, Либерији и Сијери Леоне најсмртоноснија је откако је та болест откривена 1976. године, са 635 заражених и 367 умрлих, а процјењује се да би могла и најдуже да траје будући да је погодила неке од најсиромашнијих земаља на свету, преноси Бета.
Свјетска здравствена организација је саопштила да постоји ,,хитна потреба” за прекограничном координисаном борбом против еболе, и заказала је за 1. јул у Акри, главном граду Гане, скуп на којем ће се појавити представници три западноафричке земље које су погођене епидемијом, као и земаља које су раније имале проблема са еболом.
Од ове смртоносне болести нема лека. Ебола има период инкубације од два до 21 дана; почиње грозницом и умором, онда крећу главобоље, повраћања и незаустављиви проливи а напослијетку долазе вишеструка отказивања органа и изузетно обилна унутрашња крварења.
Амерички центар за контролу заразних болести сматра да болест стиже до људи највјероватније преко дивљих животиња које су се инфицирале. Најозбиљнији кандидати за преношење еболе су велики љиљци.
Стопа смртности од еболе је већа од 50 одсто, а лијечење се углавном састоји од спрјечавања пацијента да не дехидрира, онда кад болест узме маха.
За борбу против еболе, то јест спрјечавање њеног ширења потребно је образовати људе у погледу начина заштите и изоловања болесних и мртвих од здравих, будући да су и лешеви заразни. Такође је потребно установити са киме је све заражени дошао у контакт, како би и они били изоловани.