Два света, један 9. мај: Москва у част херојима, ЕУ у служби рата

MAKSIM BOGODVID/HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI/HANDOUT/EPA-EFE
Док је Црвени трг сијао у част жртава и победника над нацизмом, Европска унија је послала милијарду евра Кијеву и поручила: мир није опција. Србија се нашла под притиском, али је из Москве послала снажну поруку суверенитета.
Москва под парадом, Европа под шлемом
Упркос претњама украјинског председника Владимира Зеленског и притисцима из западних центара моћи, Русија је обележила Дан победе на начин који је свету још једном показао симболичку и политичку тежину овог датума. Црвени трг у Москви постао је епицентар сећања, поноса и порука одлучности — и то не само за Русију, већ и за све земље које одбијају диктат једнополарног света.
Док су парадом марширале јединице из 13 пријатељских држава, дронови симболизовали технолошки напредак, а председник Владимир Путин поново упозоравао на извитоперење историје и повампирење нацизма, из Брисела је стигла порука сасвим другог карактера — нова милијарда евра из конфисковане руске имовине иде у ратну машинерију Украјине.
Симболика 9. маја: једни позивају на памћење, други на оружје
Док је Русија обуставила специјалну војну операцију у част жртава Другог светског рата, ЕУ је управо тог дана одлучила да настави са ратном политиком. Тај контраст није случајан — он је политичка декларација, порука да Европа више не разуме ни симболе мира, ни поуку историје.
Парадоксално, новац стиже из такозваног „Мировног фонда“. На исти дан када је Европа некада ослобађана од фашизма, данас се та иста Европа сврстава на страну нових геополитичких авантура, продужавајући страдања и гушећи иницијативе за примирје.
Србија на удару: Зашто се није смело бити у Москви?
Присуство председника Александра Вучића на Паради победе није прошло без реакција. Европска унија и њени званичници, попут Емануела Жиофреа, поручили су да Србија „није била на правом месту“. Забране прелета, критике и отворене геополитичке поруке покушале су да утичу на суверену одлуку Србије да се нађе у друштву оних који поштују историју и жртву сопственог народа.
Председник Вучић је одговорио јасно: цена ће, ако мора, бити плаћена лично, али Србија неће ћутати. У Москви је водио разговоре са Владимиром Путином, где се разговарало о конкретним корацима за унапређење билатералних односа, али и о заједничкој борби за праведнији светски поредак. Подршка суверенитету Србије није изостала.
Светла Москве у тами нових претњи
Док су небо над Москвом парали ватромети, а ветерани стајали уз младе војнике, свету је послата порука: постоје народи који памте, али и не попуштају. Док једни парадирају историјом, други парадирају војним буџетима и политичким уценама.
Из Москве се враћа јасна слика — парада је одржана, сусрети су били продуктивни, претње нису уродиле плодом. Упркос притисцима и блокадама, они који су желели да буду у Москви – стигли су.
Победа је више од празника, она је позиција
У свету подељеном између сећања и заборава, између мира и сукоба, између суверенитета и подаништва, обележавање Дана победе у Москви понудило је више од протокола. Оно је открило ко поштује историју, а ко је спреман да је поново закопа у рововима новог рата.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

