ИН4С

ИН4С портал

Дубна – град науке и град физичара на обали Волге

1 min read
Дубна је град на обали Волге, удаљен око 125 километара северно од Москве и сматра се једним од најзначајнијих градова у области московске регије.

Дубна

Пише: Остоја Војиновић

Дубна је град на обали Волге, удаљен око 125 километара северно од Москве и сматра се једним од најзначајнијих градова у области московске регије. Ушушкан међу обалама Волге и Московског канала, градић, основан 1956.године својом лепотом и науком парира снази и богатству руске престонице.

Овај град у којем живи свега 73.840 становника и његово руководство представљају пример како се привлаче инострани улагачи и инвеститори, ширећи се огромном брзином, и то све у технолошким бизнис парковима. Порез је чак и испод законског минимума, сва инфраструктура је бесплатна и већ изграђена, док такође порези на машине и уређаје не постоје за иностране инвеститоре. У свега неколико година у овом граду своја постројења отворило је преко 250 компанија из читавог света. Велика количина иновација, систем образовања и научни напредак више него су приметни и делују фантастично у овом интересантном и привлачном граду.
Дубна је веома занимљив град који пружа неслућене могућности за развој бизниса и науке упоредо са огромним културним и историјским залеђем, те дивном природом.
У прилог чињеници да се ради о невероватно успешно развијеном граду, говори и податак да има убедљиво најмању стопу криминала у читавој Русији, а стопа незапослености је један одсто.

Оно што град чини познатим је то што се у њему налази Међународни центар за нуклеарна истраживања и највећи магнет на свету, такозвани циклотрон, који је кориштен за најзначајнија светска истраживања у области физике. Циклотрон је тежине 36.000 тона, дневно је трошио струје као град од 100.000 становника, а о којој снази се ради, показује чињеница да и данас по прављењу мањег и квалитетнијег магнета немају могућност да га изместе јер би уништио објекат у којем се налази као и неколико околних.

Споменик руским нуклеарним физичрима Понтерцову и Џелетову

Заштитни знак Дубне је највећи центар за нуклеарна истраживања у Европи, под правим називом Обједињени Институт за нуклеарна истраживања (Joint Institute for Nuclear Research – ЈИНР). Иако у имену стоји да је област истраживања у овом институту нуклеарна физика, истраживачи се у њему баве многим различитим областима: физиком честица, физиком кондезоване материје, радијационом биологијом…

Најбољи физичари из целог света долазе да истражују у том институту, који поседује најмодерније лабораторије и запошљава више од 4.500 људи. Главни задатак овог центра – института је да истражује тешке елементе, и Дубна је између осталог позната и преко овог центра по открићима нових елемената. Први елемент откривен у Дубни је Дубнијум са редним броје 105 у Мендељејевом периодном систему елемемната.

Највећи део становништва ради у овом граду у овом институту, док Московски универзитет има своје огранке у Дубни. Сем дубнијума, у овом институту откривено је још пет хемијских елемената периодног система.Овде се на годишњем нивоу одржи више од 40 интернационалних конференција и скупова.
Цео град прати институт тако да се улице зову по познатим физичарима: улица Сахарова, улица Жолио Кири, базен у граду носи име Архимеда. Око 40 одсто становништва града бави са новим технологијама и нуклеарном науком. Институт чува војска, а за улазак унутар њега потребна је специјална пропусница и туристима није дозвољено да разгледају простор института.

Дубна је и универзитетски центар. Најбољи професори, катедре и студији омогућавају младима у том граду да на универзитету који је основан 1994. године добију најквалитетније знање. Једини имају студијски смер економије и физике, што је редак спој. Студентима је омогућена пракса у околним предузећима и Међународном центру за нуклеарна истраживања.

Ван института Дубна је туристички центар, град препун зеленила и паркова. Дрвореди, густа стабла и крошње дрвећа, кроз које повремено пробија кристално светлуцава вода из корита Волге, прво је што све оне на путу кроз тај град дочека и поздрави.

Простране улице са сваким кораком и ћошком одишу науком и животом који је њој подређен. Међутим, гостољубиви домаћини и богати културни и спортски садржаји индиректно сугеришу да то место има још много тога да понуди.
Једна од првх и незаобилазних дестинација свих које пут донесе у Дубну јесте споменик Владимиру Иличу Лењину. То је један од највећих споменика подигнутих вођи руске револуције и оснивачу СССР-а. Висок око 25 метара поносно стоји на шеталишту крај реке. На другој обали Волге, наспрам Лењиновог споменика, некада је стајао споменик Стаљину, али сада је остао само његов постамент.

Споменик Лењину на обали Волге

У близини Лењиновог споменика налази се огромна и савршено изрезбарена дрвена столица. Требало је, како кажу мештани, да уђе у Гинисову књигу рекорда, али је утврђено да постоје и веће столице, само сачињене од другог материјала. Иако је остала без Гиниса, ипак је остала као највећа столица од дрвета у свету.
Једна од најлепших грађевина у Дубни је мала бела православна црква. Док тик уз њу вода запљускује обале и струји хладан вјетар, осетите неки посебан мир чим крочите кроз капије њеног дворишта.

Ту се разгранало огромно стабло за које се везује веровање да, ако наслониш главу на њега, можеш чути жубор воде, а када дотакнеш кору и искрено, чистог срца замислиш жељу, та жеља ће се остварити.

Хор дечака анђеоских гласова, разни спортови, локални музичари и уметници који свакодневно кистом осликавају живот само су део те приче, остављају вас без даха и терају да се заљубите у Дубну већ на први поглед.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

<
     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<