Дубна – град науке и град физичара на обали Волге
1 min read
Дубна
Пише: Остоја Војиновић
Дубна је град на обали Волге, удаљен око 125 километара северно од Москве и сматра се једним од најзначајнијих градова у области московске регије. Ушушкан међу обалама Волге и Московског канала, градић, основан 1956.године својом лепотом и науком парира снази и богатству руске престонице.
Овај град у којем живи свега 73.840 становника и његово руководство представљају пример како се привлаче инострани улагачи и инвеститори, ширећи се огромном брзином, и то све у технолошким бизнис парковима. Порез је чак и испод законског минимума, сва инфраструктура је бесплатна и већ изграђена, док такође порези на машине и уређаје не постоје за иностране инвеститоре. У свега неколико година у овом граду своја постројења отворило је преко 250 компанија из читавог света. Велика количина иновација, систем образовања и научни напредак више него су приметни и делују фантастично у овом интересантном и привлачном граду.
Дубна је веома занимљив град који пружа неслућене могућности за развој бизниса и науке упоредо са огромним културним и историјским залеђем, те дивном природом.
У прилог чињеници да се ради о невероватно успешно развијеном граду, говори и податак да има убедљиво најмању стопу криминала у читавој Русији, а стопа незапослености је један одсто.
Оно што град чини познатим је то што се у њему налази Међународни центар за нуклеарна истраживања и највећи магнет на свету, такозвани циклотрон, који је кориштен за најзначајнија светска истраживања у области физике. Циклотрон је тежине 36.000 тона, дневно је трошио струје као град од 100.000 становника, а о којој снази се ради, показује чињеница да и данас по прављењу мањег и квалитетнијег магнета немају могућност да га изместе јер би уништио објекат у којем се налази као и неколико околних.

Заштитни знак Дубне је највећи центар за нуклеарна истраживања у Европи, под правим називом Обједињени Институт за нуклеарна истраживања (Joint Institute for Nuclear Research – ЈИНР). Иако у имену стоји да је област истраживања у овом институту нуклеарна физика, истраживачи се у њему баве многим различитим областима: физиком честица, физиком кондезоване материје, радијационом биологијом…
Најбољи физичари из целог света долазе да истражују у том институту, који поседује најмодерније лабораторије и запошљава више од 4.500 људи. Главни задатак овог центра – института је да истражује тешке елементе, и Дубна је између осталог позната и преко овог центра по открићима нових елемената. Први елемент откривен у Дубни је Дубнијум са редним броје 105 у Мендељејевом периодном систему елемемната.
Највећи део становништва ради у овом граду у овом институту, док Московски универзитет има своје огранке у Дубни. Сем дубнијума, у овом институту откривено је још пет хемијских елемената периодног система.Овде се на годишњем нивоу одржи више од 40 интернационалних конференција и скупова.
Цео град прати институт тако да се улице зову по познатим физичарима: улица Сахарова, улица Жолио Кири, базен у граду носи име Архимеда. Око 40 одсто становништва града бави са новим технологијама и нуклеарном науком. Институт чува војска, а за улазак унутар њега потребна је специјална пропусница и туристима није дозвољено да разгледају простор института.