Др Добричанин за ИН4С: Информација да је на Бироу рада 77 незапослених љекара забрињавајућа, Министарство здравља да испита наводе

Др Владимир Добричанин
У медијима се прије пар дана појавила информација да у евиденцији Завода за запошљавање Црне Горе међу незапосленима има чак 77 доктора медицине, што је, према ријечима др Владимира Добричанина, озбиљан проблем, уколико су подаци са Завода за запошљавање у потпуности тачни и прецизни.
“Информација да је на списку Завода за запошљавање 77 незапослених љекара је, на први поглед веома забрињавајућа, међутим ову информацију треба узети са великим опрезом. Разлог је тај што су љекари који су на такозваном стажу пријављени преко Завода тако да они у том тренутку немају стално запослење до момента полагања државног испита. Тек тада имају право на лиценцу и од тада креће њихово запошљавање. Ово је разлог и сталног постојања такозваних незапослених доктора медицине који су наводно на бироу рада”, појашњава др Добричанин за Ин4С.
Уколико, постоје доктори медицине са положеним државним испитом и добијеном лиценцом за рад од стране Љекарске коморе онда, каже он, имамо озбиљан проблем у планирању и ангажовању најдефицитарнијег високостручног кадра у Црној Гори.
“Имајући у виду да тренутно недостаје око 650 љекара постојање једног на бироу је у најмању руку проблематично.
Постојање специјалиста без посла у Црној Гори треба детаљно испитати и видети шта је узрок томе и не доносити брзоплете закључке. Просто ми је незамисливо да постоји специјалиста патологије и абдоминалне хирургије без посла. Морам признати да ми је то јако чудно. За сам дефицит љекара постоји више фактора и сматрам да није само одговорност на претходним саставима Министарства здравља, иако, дјелимичну одговорност можемо и ту тражити. Читав свијет се бори са кризом у здравственим системима у смисли људских ресурса. Млади људи се тешко одлучују да студирају медицину због дугог и тешког студирања али и предугог стручног сазријевања праћеног сталним усавршавањима”, истиче др Добричанин.
Такође, наглашава да неадекватна примања за све оно што се очекује од љекара један је од суштиниских узрока не само избјегавања студирања већ и одласка постојећег кадра ка земљама гдје се њихово образовање значајније и боље економски цијени, нарочито ка Западној Европи гдје су примања неколико десетина пута већа или Америци гдје су примања љекара незамисливо већа у односу на Балкан.
“Све у свему, наведену информацију мора разјаснити Министарство здравља како грађани не би нагађали разлоге. На тај начин ћемо сазнати да ли је информација која је забрињавајућа реална или ипак представља несмотрено изнијету статистичку бројку која је довела до додатног таласања у ионако узбурканом здравственом систему”, закључује др Добричанин.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ljekara i sestara ima ali društvo nema para da ih plati. Isti problem je i u Srbiji i BiH.
Kao što onomad Muhamed Čengić iz SDA reče pred protestujućim radnicima u Zenici: “Para nema i neće ih ni biti! Hajd zdravo.”