IN4S

IN4S portal

Dokaz da su izbori na Kosmetu nelegalni: Srpski kandidat za odbornika nema pravo da glasa

1 min read

milenko jovanovic, so djakovica

Milenko Jovanović, aktuelni potpredsednik srpske opštine Đakovica koji je u ime GI „Srpska“ iza koje stoji Vlada Srbije kandidovan za odbornika u svom gradu na predstojećim lokalnim izborima u južnoj srpskoj pokrajini, prema odluci tzv. „Centralne izborne komisije Kosova“ (CIK), neće imati pravo glasa 3 novembra.

Pošto je o tome ovih dana dobio obavještenje iz Prištine, on se juče pismom obratio Ivici Dačiću srpskom premijeru i predsjedniku  SPS-a (čiji je član). Kako je naveo u pismu, za Riplija je podatak da neko može biti kandidat za odbornika, a time i potencijalni predsjednik ili potpredsjednik Skupštine opštine Đakovica, ali ne i birač.

ivica_dacic

Jovanović, koji je i poslanik u Privremenoj srpskoj Skupštini AP Kosovo i Metohija i prvi čovjek Saveza udruženja raseljenih u Srbiji i Crnoj Gori, kazao je da je čak i prema propisima privremenih institucija na Kosmetu pravo na kandidaturu za odbornika ili poslanika uslovljeno prethodno utvrđenim biračkim pravom, ali, dodao je, „ovo je još jedan dokaz beskrupuloznosti, nasilja, bezakonja i bezumlja kojim albanska vlast u okupiranoj pokrajini želi da legalizuje etničko čišćenje i genocid nad Srbima koji se u kontinuitetu sprovodi od juna 1999.godine“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

-Tzv. „CIK Kosova“ dostavio mi je obaveštenje, nakon moje uredne prijave za glasanje putem pošte odnosno pisma, u kome se navodi „da navodno nisam dokazao svoju „civilnu registraciju“, te da nisam dokazao da sam imao prebivalište na KiM 1 januara 1998., kao i da nisam dokazao da sam rođen na KiM, odnosno da nisam dokazao da mi je makar jedan od roditelja rođen na KiM, i da nisam dokazao da sam živeo na KiM u kontinuitetu pet godina“ – stoji u pismu Jovanovića srpskom premijeru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Naravno, kaže on, sve za šta se u obaveštenju tzv. CIK-a navodi da nije ispunio, apsolutno je dokazao, kopijom relevantnih ličnih dokumenata koje je podnio.

-Nečuveni je apsurd da mi se dozvoljava da budem biram za odbornika, ali ne i da ostvarim biračko pravo u opštini u kojom sam rođen, živi i u kojoj i danas imam prebivalište, shodno ličnim dokumentima koje mi je izdao SUP Đakovica sa privremenim sedištem u Jagodini, ističe Jovanović.

On naglašava da je riječ  o samo jednom  u nizu smišljenih skandala i pardoksa u režiji privremenih institucija iz Prištine, „koji nedvosmisleno potvrđuje punu posvećenost tamošnje albanske uprave da po svaku cijenu obesmisli sprovođenje Briselskog sporazuma i onemogući iole fer uslove za održavanje lokalnih izbora i učešće proteranih Srba na njima“. On je podsjetio da je tzv.“CIK“ omogućio da svega  247 raseljenika sa Kosmeta koji žive u Crnoj Gori može glasati na lokalnim izborima na KiM, od ukupno 11 000 ljudi koliko ih ovdje živi.

-U opisanim okolnostima, ne vidim svrhu učešća GI „Srpska“ na lokalnim izborima u Đakovici, tim prije jer bi smo, siguran sam, pukim dekorom odnosno formalnim figuriranjem na nelegalnim izborima samo pristali na legalizaciju etničkog čišćenja Srba iz Đakovice, koji su, pored toga što su fizički oterani sa svojih ognjišta i imanja, voljom albanske okupacione vlasti u Prištini evo, i namerno izbrisani iz svih tamošnjih evidencija –navodi dalje Jovanović u pismu Dačiću.

On je  poručio da je za njega neprihvatljiv izborni materijal tzv. CIK-a sa simbolima lažne države „Kosovo“ i da će lično organizovanje izbora u ovim okolnostima tretirati nelegalnim, te ga, kako zaključuje, rezultati istih neće ništa obavezivati.Uostalom, kako je podvukao, nikada nije ni potpisao izjavu o prihvatanju kandidature, niti ga je ko u vezi sa time konsultovao.

Podjelite tekst putem:

9 thoughts on “Dokaz da su izbori na Kosmetu nelegalni: Srpski kandidat za odbornika nema pravo da glasa

  1. Problem nije Kosovo i Metohija,trenutni problem ali ne zadugo je Janukovic,kad se on rijesi pada ce ovi nasi kao oklapci od smokava.

  2. srbi, slobo, i ostali su ovo davno unov;ili. ovi kukavci sad poku[avaju da se spasu no im nesto slabo ide, cekajmo seselja

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *