Ђуришић о енергентима за гријање васпитно образовних установа у Црној Гори: Неефикасна законска регулатива

Коча Ђуришић, директор Управе за катастар и државну имовину
„Поводом информације да поједине васпитно образовне установе у Црној Гори немају енергенте потребне за гријање просторија, а која се појавила у медијима, Управа за катастар и државну имовину сматра неопходним да се обрати јавности и да изнесе чињенице о следећим проблемима са којима се сусреће“, наводи Коча Ђуришић, директор Управе за катастар и државну имовину.
Саопштење преносимо интегрално:
Крајем 2021. године Управа за катастар и државну имовину спровела је поступак јавне набавке енергената за потребе државних органа, међу којима је и Министарство просвјете и уговор за предметну набавку је закључен дана 03.12. исте године.
Уговор је закључен на период од годину дана, а Министарство просвјете се већ послије три мјесеца обратило управи да је потребно анексирати уговор због утрошених количина и средстава по предметном уговору.
Из наведеног произилази да је Министарство просвјете лоше планирало своје потребе на годишњем нивоу, тј. да је Министарство финансија обезбиједило недовољна средства за период од годину дана. Управа за катастар и државну имовину је покренула поступак набавке поштујући све процедуре и рокове у складу са Законом, а на основу средстава обезбијеђених у буџету и није дужна да се стара о томе да ли нека институција има довољно средстава (већ је то обавеза сваке институције појединачно у комуникацији са Министарством финансија), док је надлежност управе да транспаретно и законито спроведе поступак у најкраћем могућем року.
У текућој години отежавајуће околности са којима се управа сусрела приликом спроводјења централизованих јавних набавки биле су и технички ребаланс буџета због којег су одређене институције раздвојене, чиме су и средства истих раздвојена, а након тога услиједио је и ребаланс будзета којим су опредијељена средства промијењена што нас је довело у ситуацију да наново морамо прикупити податке од свих институција и урадити измјене плана јавних набавки које су изискивале одредјене рокове.
Додатно отежавајуца околност је био сајбер напад који је паралисао портал јавних набавки ЦЕЈН на којем се једино по закону могу објављивати тендери, који је прорадио тек након готово два мјесеца, као и паралисање слузбених мејлова који још увијек нису у функцији.
Како би превазишли све проблеме који су се јавили у претходном периоду и у најкраћем року спровели поступак за набавку енергената, у договору са Министарством финансија Управа је иницирала да Влада донесе закључак за спровођење хитног преговарачког поступка. Овај поступак је у завршној фази, а управа је предузела све неопходне кораке у складу са законом и завршила свој дио посла. У овом тренутку све зависи искључиво од понуђача који још увијек није доставио обавезну документацију потребну за закључење уговора, иако је отварање понуда завршено прије 11 дана.
Главни проблеми централизованих јавних набавки, између осталог, се огледају у неколико чињеница:
• лоше планирање средстава од стране државних органа за чије потребе се расписују тендери;
• недовољно обезбиједјена средства у будзету за набавку одредјених роба и услуга;
• неажурно достављање потреба од стране дрзавних органа Управи за катастар и дрзавну имовину.
Посебан акценат морамо ставити на неефикасну законску регулативу која уређује ову област.
На самом крају, желимо да закључимо да Управа за катастар и државну имовину, упркос лошим законским рјешењима, одговорно и посвећено ради на пословима из своје надлежности у прилог чему говоре и до сад постигнути резултати, а све у складу са основним начелима Закона о јавним набавкама као што су транспарентност, равноправност и слобода, забрана дискриминације али и економичност, ефикасност и ефективност употребе јавних средстава.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

