Ђукановићева владавина кошта 40 хиљада долара по сату
1 min read
Ма колико директне стране инвестиције биле неспорно важан сегмент политике економског развоја, оне морају бити пажљиво припремљене, а држава мора да има стратегију развоја којом ће дефинисати приоритете, сматра посланик Небојша Медојевић (ДФ).
Резултат заблуде да стране инвестиције могу донијети нешто Црној Гори јесте да од тога профит имају премијер Мило Ђукановић, његови пријатељи и родбина, који су акумулирали стотине милиона евра на рачунима у иностранству, док држава има огромне губитке кроз опраштање пореза, гаранције, плаћање социјалних програма. Ђукановићева политика, која се ослања на туђе паре и на прање прљавог новца, сигурно није пут којим треба ићи“, рекао је Медојевић.
Он је казао да у ДФ-у, за разлику од владајуће партије и неких опозиционих странака, сматрају да акценат треба ставити на развој националне привреде која треба да буде базирана на домаћим капацитетима, сировинама, ресурсима, кадровима.
Према његовом мишљењу, мала држава као што је Црна Гора треба да има сасвим другачију структуру привреде која би се заснивала на индустрији и енергетици и комплементарним услугама, кроз туризам и пољопривреду.
Медојевић тврди да страним инвестицијама треба прибјегавати само тамо гдје нема домаћих ресурса, гдје недостаје знање за излазак на инострана тржишта, развој технологије.
Истиче да у том случају треба заједно са страним инвеститором остварити гринфилд инвестиције и запослити домаћу радну снагу и користећи домаће ресурсе производити нешто за извоз.
„До сада су стране инвестиције биле мотивисане корупционашким провизијама Ђукановића и његовог најближег окружења, и он је у зависности од те провизије давао концесије инвеститорима, а на штету државе, радника и буџета, почев од пиваре Требјеса, Југопеторла, Комбината алуминијума, Жељезаре… фирми које су у потпуности разорене, па до туристичких капацитета, попут Вектра Боке, Улцињске и Будванске ривијере. У принципу немамо ниједан примјер да је страни инвеститор дошао, уложио у технологију и модернизовао фирму и тако дао допринос БДП-у Црне Горе“ нагласио је Медојевић и констатовао да дуг расте 40 хиљада долара на сат.
Он је истакао да је мит о страним инвестицијама мотивисан корупцијом, као у случају Телекома сада се из земље одлива 40 милиона профита годишње, а та компанија је продата за два и по годишња профита.
Медојевић сматра да најаве Ђукановићевих инвестиција на приморју највјероватније говоре о покушају привлачења прљавог капитала и прања новца који премијер и његови пословни партнери имају на страним рачунима.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

