Детињци прослављени у Саборном храму Христовог Васкрсења (ФОТО)
1 min read
У трећу недјељу пред Божић, на Детињце, 17. децембра 2017. године, на дан када наша Света Црква прославља и Свету Великомученицу Варвару и преподобног Јована Дамаскина, у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици, одслужена је Света Литургија.
Светом Литургијом началствовао је протојереј Мирчета Шљиванчанин, а саслуживали су му : протојереј-ставрофор Драган Митровић, као и протојереји Далибор Милаковић и Бранко Вујачић.
На Светој служби Божијој одговарали су и пјевали чланови мјешовите пјевнице при Саборном храму, као и чланови храмовног хора : “Свети Апостол и Јеванђелиста Марко” који је под дирингетском палицом мр Људмиле Радовић.
Сабраном вјерном народу у овоме Светоме храму обратио се овом приликом началствујући протојереј Мирчета Шљиванчанин.
Отац Мирчета је говорио о прочитаној јеванђелској причи, приближавајући њен дубљи смисао, указујући притом на оно што је и њена суштинска поука, подвлачећи благодарност као суштинску врлину којом требамо располагати:
„Управо ови дани Божићног поста, приближавајући се празнику Рођења Христовога нас подсјећају и припремају, а и народни обичаји који су везани за ове недјеље уочи Божића – данас Детињци, следеће недјеље Материце и Оци, управо нас подсјећају и васпитавају да као што се радујемо томе да примимо дар и дарове Божије – исто тако треба да смо спремни и да заблагодаримо. Јер ми браћо и сестре и дјецо, у ствари живимо љубављу других. Живимо прије свега љубављу и милошћу Божијом, а такође живимо од љубави и милости и дарова оних око нас. Зато сваки прави истински човјек који жели да буде Христов човјек, који жели да се назива хришћанином треба да је спреман да благодари, треба дакле да се наш живот преточи у благодарење. Само онај који благодари је свјестан љубави другога, љубави Божије, љубави ближњих, а и само онај који се труди да задобије љубав то може задобити једино ако је спреман да благодари и ако је свјестан љубави којом је окружен“, подсјетио је протојереј Мирчета Шљиванчанин.