ИН4С

ИН4С портал

Десетине хиљада погинулих у савезничких бомбардовањима чека правду 81 годину

1 min read

Пише: Игор Дамјановић

Готово да нема рата који деценијама након његовог завршетка не вуче за собом неиспричане приче. Поједине ствари о узроцима рата и његовом току објелоданиле су тек када практично када међу живима више није било не само његових актера, већ и њихових потомака.

Прошле недеље навршила се 81 година од савезничког бомбардовања Подгорице приликом кога је страдало 17 њемачких војника, 2000 цивила (петина популације) и уништено је 80% стамбеног фонда. Многи тврде да је, имајући у виду површину, Подгорица послије Дрездена најжешће бобмардован град у Другом свјетском рату. Бомбардовања није био поштеђен ни Никшић, гдје је погинуло око 500 цивила. Никаквих битнијих војних циљева у тадашњој Црној Гори није било. То је као и савезничко бомбардовање градова Србије у сличном периоду – неиспричана прича.

Најтежа савезничка бомбардовања градова Србије забиљежена су на два велика српска празника. У Нишу је на Васкрс погођена саборна црква, а број цивилних жртава у Београду достигао је жртве њемачког бомбардовања у априлу 1941. Страдања цивила од савезничких бомби у Србији су се наставила и током љета 1944, а свој врхунац достигла су 6. септембра на рођендан краља Петра. У вријеме док су Њемци убрзано напуштали Балкан, локалне квислиншке власти у Лесковцу одлучиле су да први пут од почетка окупације прославе рођендан краља Петра Другог, што је уобичајена пракса у свим државама монархистичког уређења у Европи. На дупке испуњени градски трг бомбардера, 50 летећих тврђава (то у својим мемоарима наводи генерал Фицрој Меклејн), сручило је тепихе бомби на градски трг и убило преко 2000 грађана, отприлике петину становика Лесковца у то вријеме.

Мајкл Лиз, британски обавјештајни официр који је током рата боравио на територији Србије током рата и организовао диверзије, 90-их је свједочио да је архив британског ратног ваздухопловства за регион Балкана трајно затворен и истакао да не зна ко је бирао савезничке циљеве у Србији током прољећа и лета 1944. Ипак, изразио сумњу да је то могао бити Тито и његови команданти, да би се тако извршио притисак на становништво Србије у већини лојално покрету Драже Михаиловића. Како је као непосредни актер свједочио Мајкл Лиз, градови у Србији нису имали никакав посебан значај за Њемце који су се повлачили из Грчке, нити су представљали мјесто битније концентрације трупа.

Од савезничких бомби гинули су и наши ратни заробљеници, интернирани у Њемачку. Недавно је по први пут обиљежена годишњица бомбардовања заробљеничког логора у Оснабрику 1944, када је страдало 118 наших у Априлском рату заробљених војника. Занимљиво је да савезници нису штедели оне градове за које су попут Дрездена, знали да ће се наћи ван њихове сфере интереса, или Кенинсберга – данашњег Каљининграда, за кога у Техерану (новембар 1943) било прецизирано да СССР полаже право на његову анексију.

О овим разарањима у књизи ”Рат и мир Кенинсберга” писао је Герфрид Хорст, иначе предсједник ”Друштва пријатеља Канта и Кенинсберга”. Славни филозоф Имануел Кант је рођен и сахрањен у Кенинсбергу. Хорст тврди да је британска авијација крајем августа 1944. намјерно бомбардовала најгушће насељене градске четврти и објекте од културно историјског наслеђа. По његовим процјенама убијено је преко 10.000 цивила, процентуално отприлике колико и приликом бомбардовања Подгорице и Лесковца. Промоција књиге Герфрида Хорста одржала се у Великој Британији у новембру 2024.

То што неко води одбрамбени, праведан рат, не аболира га евентуалне одговорности за ратне злочине. Одговорни за погибије десетина хиљада цивила у савезничким бомбардовањима су на оном свијету побјегли земаљској правди. Ипак, за историјску правду никад није касно.

Могли би да почнемо рецимо подизањем у Подгорици нечег много достојнијег од оне неескплодиране бомбе која виси на већ зарђалим жељезним стубовима у дворишту зграде некадашњег СДК.

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Десетине хиљада погинулих у савезничких бомбардовањима чека правду 81 годину

  1. Pravda jd jedino moguća ako se tačno i precizno istakne ko je naručivao bombardkvanje Podgirice i zašto? Isto važi i za Niksic. Zasto su avioni u niskom letu bombardovali Niksic i groblje kad su sahranjivani poginuli od prethodnog bombardovanja?
    Očigledno da razlog nije bila njemacka vojska. Nije bombardovan aerodrom u Podgodici gdje su bili stacionirani Njemci.
    Relevantni izvori svjedoce da je Josip Broz i njegovi komandanti Konstantin Koca Popovic i Petar Peko Dapcevic su “ birali“ koje gradove bombadovati!

  2. Treba podrzati napor autoŕa da se oduzimo neduznim zrtvama ,,saveznickih, zlocina Ali ne shvatam kako Autor olako proglasi lokalnu vlast u Leskovcu za kvislinge.Kao u svim srpskim sredinama vlast je bila uz Drazu.Broz kao engleska agentura sa Englezima su vrsili te straobalne zlocine. Jason je ko su kvislinzi.

  3. Hvala Igore na ovom obnovljenom sjećenju. Inače to mjesto gdje je napravljen taj poluozbiljni spomenik je mjesto gdje su Ačkovići imali svoj dom u kom je peteg, petog, ’44. izginulo nekoliko članova porodice i uže rodbina.
    Sa zahvalnošću Ranislav Ačković

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *