Србија жели да настави да унапређује и јача сарадњу са Кином коју сматра поузданим партнером, искреним пријатељем и једним од најутицајнијих политичких и економских фактора у данашњем свету, рекао је министар спољних послова Ивица Дачић.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић говорио је данас на 8. Симпозијуму тинк-тенкова Кина-ЦИЕЗ (државе Централне и Источне Европе), који ће, како је оценио, допринети даљој свеобухватној, успешној и вишеструко корисној сарадњи у оквиру тог формата.
Трговинска размена Кине и ЦИЕЗ – 136,2 милијарде долара
„Најбољи показатељ досадашњег успеха је чињеница да је обим трговинске размене Кине и држава ЦИЕЗ значајно порастао у претходних 10 година и то за 142,6 одсто, достигавши 136,2 милијарде долара у 2021“, рекао је Дачић и подсетио да је извоз пољопривредних производа из ЦИЕЗ у Кину увећан за 1,5 посто.
„Механизам Кина-ЦИЕЗ од самог успостављања стреми да постане свеобухватна платформа која додатно подстиче и употпуњује све аспекте наше разгранате сарадње“, навело је Дачић.
Србија посматра јачање инфраструктуре као један од приоритета свог укупног деловања. Изградња путева један је од предуслова за суштинско повезивање народа, а успостављање чврстих веза у региону и шире несумњиво је визија око које Србија гради своју мирнодопску политику, казао је Дачић.
Подсетио је да је Србији сарадња у оквиру механизма Кина-ЦИЕЗ донела реализацију и покретање низа инфраструктурних пројеката, чији је значај дугорочан и стратешки.
Кинеске инвестиције у Србији
Дачић је нагласио да смо поносни што смо заједно остварили бројне резултате од којих посебно издваја најактуелније, попут покретања српско-кинеске авио-линије, пуштања у рад деонице Београд-Нови Сад у оквиру железнице Београд-Будимпешта и изградњу Београдске обилазнице од стране Power Construction Corporation of China.
„Успешно пословање кинеских компанија у Србији чини ме оптимистичним у погледу процена доласка нових великих кинеских инвестиција и са посебним задовољством очекујем проширење сарадње“, рекао је он.
Дачић је нагласио да Србија жели да настави да унапређује и јача сарадњу са Кином коју сматра поузданим партнером, искреним пријатељем и једним од најутицајнијих политичких и економских фактора у данашњем свету.
Србија ће, како је додао, у уложити додатне заједничке напоре у циљу даљег интензивирања сарадње у оквиру формата Кина-ЦИЕЗ, који се показао као изванредан за очување старих и развој нових видова сарадње.
„Радује нас најава организације састанка националних координатора Кина-ЦИЕЗ почетком децембра 2022. и очекујемо реализацију Самита лидера Кина-ЦИЕЗ“, навео је министар.
Србија подржава Мађарску
Дачић је додао да у том смислу Србија подржава предлог Мађарске да буде домаћин скупа, јер сматра изузетно драгоценим да динамична догађања у свету прате активни и живи формати сарадње који подстичу међусобно повезивање кроз конкретне и корисне облике сарадње.
Дачић је поводом обележавања 10. годишњице механизма сарадње Кине и ЦИЕЗ, нагласио да је Србија посебно поносна што је први пут домаћин Симпозијума тинк-тенкова.
Подсетио је да о челичном пријатељству Србије и Кине најбоље сведочи и однос двојице председника.
Истовремено, како је додао, Институт за међународну политику и привреду, један од коорганизатора окупљања, прославља 75 година успешног рада.
„Све ово показује да имамо доста разлога за задовољство, али осећамо и обавезу да вам и на тај начин, па макар и виртуелно, покажемо зашто је Београд један од центара Европе“, рекао је Дачић који је скуп искористио да непуних месец дана од 20. Конгреса Комунистичке партије Кине изрази најискреније честитке председнику Кине Си Ђинпингу на поновном избору за генералног секретара.
Смернице и закључци овогодишњег Конгреса комунистичке партије су, како је Дачић нагласио, важни не само за даљи развој и напредак Кине, већ и за очување глобалног мира, безбедности и стабилности, пренео је Танјуг.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: