Ćutanje Evropske unije podstiče propagandu nacizma u njenoj članici
1 min read
Ćutanje Evropske unije na masovnu pojavu lomljenja tabli ispisanih na jednom manjinskom jeziku u njenoj novoj članici, već posle samo nekoliko meseci je rezultiralo pojavom neskrivenog klicanja fašizmu u Republici Hrvatskoj.
A s obzirom da instutucije Evropske unije i njeni zvaničnici čak i sada ćute pred nacističkim pozdravima u tamošnjoj javnosti, onda to nažalost znači samo jedno – da je u demokratskoj Evropi dozvoljeno javno propagirati najveće zlo koje čovečanstvo pamti u svojoj istoriji.
Podsetimo se, prekjuče je na najvećem zagrebačkom fudbalskom stadionu, na terenu ispred tribina, posle utakmice u kojoj je ekipa Hrvatske izborila plasman na Svetsko prvenstvo, dugogodišnji reprezentativac Josip Šimunić uzeo mikrofon u ruke i preko razglasa više puta glasno pozdravio domaće navijače sa službenim pozdravom koji je važio u nacističkoj tvorevini NDH za vreme Drugog svetskog rata, a sve to je propratio dizanjem ruke, kao što se nekada činilo u čast Hitlera i poglavnika Pavelića.
Iako su mnogi vodeći svetski mediji prokomentarisali ovaj gest Šimunića krajnje negativno, poput na primer Asošijeted Presa da je „reč o ratnom pokliču kojim se služio hrvatski pronacistički režim tokom kojeg su desetine hiljada Jevreja, Srba i drugih ubijeni u koncentracionim logorima“, ipak su reakcije u hrvatskoj javnosti bile dosta mlake, a posebno je skandalozna bila izjava samog vinovnika incidenta, koji se nije izvinio, nego je štaviše doslovno rekao da je to „oduvek hteo da uradi“, te da nije ništa pogrešno napravio, a još i dodao da – „ako to nekome smeta, onda je to njihov problem, ali ne i njegov“.
Na to je ubrzo reagovao resorni ministar sporta u Vladi Hrvatske, rekavši da Šimuniću treba lekcija iz istorije, ali to nije zvanično saopštio u ime svog ministarstva, već se pomalo neozbiljno oglasio preko društvene mreže Fejsbuk. A i sam predsednik Republike Hrvatske Ivo Josipović je dao prilično pomirljivu izjavu, s obzirom da je on nesumnjivi antifašista iz čuvene partizanske porodice, zato što je tim povodom samo manje-više istakao da smatra kako je „reč o neprimerenom potezu o čemu moraju da razmisle u Hrvatskom fudbalskom savezu“.
Međutim, pomenuti fudbalski savez se tim povodom nije oglasio, isto kao ni međunarodna fudbalska organizacija FIFA koja je preko svog portparola poručila da oni ne mogu još uvek ništa da komentarišu, a selektor hrvatske reprezentacije je kazao da „nije njegova dužnost da reaguje“.
Osim toga, ni hrvatski televizijski komentatori se nisu tokom direktnog prenosa ogradili od takvih i sličnih skandiranja, što sve zajedno doprinosi utisku da je u priličnoj meri izostala prava reakcija na blago rečeno nepristojno skandiranje Šimunića, koje budi neprijatna sećanja na nacističku prošlost, a to sigurno nije način da se proslavi sportska pobeda u današnje vreme.
Inače, nema sumnje da je fudbalska reprezentacija Hrvatske prekjuče imala razloga za veliko slavlje, s obzirom da se plasirala na Svetsko prvenstvo u Brazilu, gde će je možda sa simpatijama pratiti i stanovnici drugih balkanskih zemalja, ali ostaje činjenica da je jedno sportsko slavlje pomračeno incidentom koji nema nikakve veze sa sportom.
A u svemu je pogotovo zabrinjavajuće to što su mnoge institucije prećutale ovaj događaj, uključujući i zvaničnike iz Evropske unije, s obzirom da nacistički sentiment baš i nije u skladu sa proklamovanim evropskim vrednostima.
Ratko Paić / Glas Rusije