IN4S

IN4S portal

Crnogorci i rad u Njemačkoj: Gastarbajteri, ipak, samo sa vizom

TVRDNJE dela nevladinog sektora, ali i vest koju je objavila nemačka medijska kuća Dojče vele, po kojima od prvog januara građani Crne Gore više ne moraju da idu u nemačku ambasadu u Podgoricu da bi dobili radne vize, već da će moći da odu direktno u Nemačku - nisu istinite. Zainteresovani građani Crne Gore obradovali su se da će u Nemačkoj sami moći da plaćaju smeštaj i hranu, a da u međuvremenu traže posao legalnim putem.

Foto: N. Fifić

Tvrdnje dela nevladinog sektora, ali i vest koju je objavila nemačka medijska kuća Dojče vele, po kojima od prvog januara građani Crne Gore više ne moraju da idu u nemačku ambasadu u Podgoricu da bi dobili radne vize, već da će moći da odu direktno u Nemačku – nisu istinite. Zainteresovani građani Crne Gore obradovali su se da će u Nemačkoj sami moći da plaćaju smeštaj i hranu, a da u međuvremenu traže posao legalnim putem.

I ambasada Nemačke u Podgorici saopštila je da su informacije od 1. januara 2018. da na snagu treba da stupi novi zakon koji omogućava da se državljani zemalja koje nisu članice u državama Evropske unije zapošljavaju pod istim uslovima kao EU državljani – netačne.

– Molimo da se na internet stranici Ambasade SR Nemačke informišete o uslovima i predviđenom vremenskom periodu čekanja za izdavanje radnih viza – navodi se u saopštenju ambasade Nemačke.

Iz nevladinog sektora i nemačkih medija pre reakcije ambasade Nemačke u Podgorici moglo se čuti da će oni čija plata bude dovoljno velika da se izdržavaju bez pomoći države, moći da traže i dobiju radnu vizu, na licu mesta u Nemačkoj.

Prema podacima izvršnog direktora NVO “Euromost” iz Bijelog Polja Lemera Mekića, nemačka ambasada je u 2015. godini izdala 51 radnu vizu, da bi u 2016. taj broj skočio na čak 683.

U svakom slučaju mi očekujemo masovnije iseljavanje sa severa Crne Gore nakon Nove godine. Da interesovanje za radne vize postoji, potvrđuju raniji podaci koje smo dobili od nemačke ambasade u Podgorici – kaže Mekić.

Skriveni podaci?

– Povodom reagovanja nemačke ambasade u Podgorici, pozivamo ih da javno objave koliko su izdali radnih viza crnogorskim građanima u 2017. godini, jer ne vidimo razlog da te informacije kriju od javnosti. Sve informacije koje objavimo dobijamo u komunikaciji sa građanima i dobro nam je poznato da se radne vize za crnogorske građane odmah završavaju, da mogu nakon šest meseci da se produže u Nemačkoj, takođe sve će brže ići nakon Nove godine – uvereni su iz NVO Euromost.

Azil

U poslednje tri godine gotovo 6.000 građana sa severa Crne Gore potražilo je spas u Nemačkoj. To pokazuju i podaci nemačke Federalne agencije za migracije i raseljena lica. Reč je pretežno o Bošnjacima koji u Nemačkoj traže azil. Manje od dva odsto njih je dobilo neku vrstu zaštite, dok je ostatak morao da se vrati – kaže Lemer Mekić.

 

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *