Црна Гора за послушност од ЕУ добила чланство – на хоризонту

Илустрација
Пише: Небојша Поповић
За Црну Гору, баш као и за све остале земље региона, Европска унија остаје само обећани циљ, упркос томе што је марљиво спроводила све налоге из Брисела.
Након представљања најновије Стратегије Брисела за проширење на Западни Балкан рекло би се да Црна Гора има поприлично разлога да буде “незадовољна”, макар по реакцијама и написима водећих режимских медија у Подгорици. Озлојеђеност званичне Подгорице не може ублажити ни куртоазна оцјена европских званичника да се ради о земљи која је “лидер” у европским интеграцијама, шта год то уистину значило.
Од када је прошле недеље, наиме, објелодањена Стратегија проширења Европске уније, многи у Црној Гори и даље нису начисто да ли је порука Брисела била охрабрујућа или демотивишућа. Ипак, с обзиром да се у документу о проширењу не помињу никакви конкретни датуми, као ни даљи кораци на путу ка ЕУ, утисак је да званична Подгорица има превасходно психолошки проблем да прихвати реалност која поручује да је Црна Гора тренутно свјетлосним годинама далеко од чланства у ЕУ.
Поред тога, незадовољство Подгорице појачава и чињеница да је Црна Гора земља која је најдуже у процесу преговора са Бриселом и која је уз то своју спољну политику када су питању санкције Русији и признање Косова у потпуности усагласила са ЕУ, па чињеница да улазак Црне Горе у Европску унију у најновијем документу истовремено повезују са чланством Србије у тој организацији, поједини аналитичари сматрају неправедним, што само показује да од беспоговорног извршавања директива из Брисела и нема превише користи.
То потврђује и изјава европског посланика Тонина Пицуле за подгоричку “Побједу”, који је везивање Црне Горе за Србију окарактерисао као “некоректно”, истовремено ламентирајући над судбином Црне Горе због оцјене да Србија “на својој страни очито има утицајне чланице ЕУ”, а што је, према његовом мишљењу, утицало и на Црну Гору, јер се Београду тобоже морала дати “ЕУ перспектива како не би подлегао другим утицајима”.
“Заговорници који не желе проширење тврде да се превише обећало, поготово рок до 2025. године, јер сматрају да је свака земља Западног Балкана далеко од уласка. С друге стране, земље које преговарају као Црна Гора, која је отворила 30 поглавља, не могу бити задовољне овим временским оквиром, јер је то пребачено у будућност за Јункеровог наследника и ту се рађа фрустрација, јер ЕУ није у стању да прими придошлице, док већина земаља из региона није у стању да савлада оно што се од њих оправдано очекује у периоду од осам година”, додао је Пицула.
Ovi se crni dukljani ne smiju ni popisati bez pismene dozvole iz brisela.