Црна Гора није обиљежила три деценије од смрти свог последњег краља
1 min read
Пише: Јован Б. Маркуш
Навршило се 30 година од упокојења принца Михаила Миркова Петровића Његоша, свијетлог и витешког изданка ове светородне лозе. Нажалост, изузимајући свештенике Митрополије црногорско–приморске који су на Цетињу служила тридесетогодишњи помен на дан његовог упокојења 24. марта 2016. године, нико од оних који су били обавезни није обиљежио сјећање на овог скромног, али часног и стаменог изданка куће Петровић Његош – последњег краља Црне Горе.
Принц Михаило, треће дијете његовог краљевског величанства принца Мирка Димитрија Петровића Његоша (1879 – 1918) и Наталије Константиновић (1882 –1950), родио се у Подгорици, 1. септембра 1908. године. Млади принц Михаило напушта Црну Гору и одлази у егзил са шест година са краљевском породицом 20. јануара 1916, у тренутку када је његов отац одлучио да остане у земљи и настави мировне преговоре са Аустро-угарском која је окупирала Црну Гору. У почетку је похађао приватну школу у Напуљу у Италији, а потом у Естбоурну, Суссеx, Уједињено Краљевство гдје је стекао основно образовање. Послије упокојења краља Николе у Кап д Антибу, 1. марта 1921, након што се његов стриц Данило одрекао престола, малољетни Михаило је поштујући краљеву препоруку престолонаследнику Данилу у тестаменту проглашен од стране избјегличке Владе краљем Црне Горе де јуре, под регенством краљице Милене, 7. марта 1921. године.
Ова политичка одлука није имала неког утицаја на његов живот јер је Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца послије одржаних првих избора у новоствореној држави, који су у Црној Гори били први консулт (референдум) народа под међународном контролом који је потврдио одлуку „Подгоричке скупштине”, де јуре добила међународно признање доношењем Видовданског устава 28. јуна 1921. године.
Принц Михаило је завршио у Француској, прво Вишу школу, а потом наставио студије у Паризу. Као француски држављанин, по стицању пунољетства, одрекао се било какве политичке улоге за своје и потребе династије, признајући Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца. Краљ Михаило се на овај начин и формално одрекао краљевске круне у корист свога брата од тетке краља Александра Карађорђевића и као члан старе владајуће породице био на цивилној листи Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца.
Иако се принц Михаило одрекао бављења политиком други се нијесу одрекли покушаја злоупотребе имена овог часног човјека у својим политичким завјерама. Према писању познатог адвоката и књижевника Николе Ђоновића, поводом примања у аудијенцију код краља Александра Карађорђевића његовог брата Јована Ђоновића, познатог публицисте, приликом прихватања постављања на мјесто југословенског амбасадора у Албанији помиње случај покушаја злоупотребе имена принца Михаила прије Другог свјетског рата 1932. године, који је по свој прилици био увод у оно што се дешавало касније. Краљ Александар је тада рекао Јовану Ђоновићу да Италија има у плану да доведе на албански престо принца Михаила Петровића Његоша, па да са албанске стране почне да убацује људе у Црну Гору и да изазове устанак и крвопролиће, а да би Албанију придобила дефинитивно за себе. Принц Михаило Петровић Његош је требало по том плану да буде књаз албанско-црногорски. Као и касније човјек од части је одбио ове нечасне игре са њим и именом светородне лозе Петровић Његош.
Болујући од туберкулозе кичме, на препоруку свог париског доктора, принц Михаило се лијечио у бањама Бретање у Француској гдје среће своју будућу супругу Женевјев Прижан са којом се вјенчао 27. јануара 1941. године Неколико мјесеци послије вјенчања, априла 1941. године, пар који је живио у Паризу, ухапшен је од Гестапоа и пребачен у нацистички концетрациони логор Бад Хомбург близу Хамбурга у Њемачкој. За то вријеме, принц Михаило је примио представника италијанске владе која му је понудила краљевску круну Црне Горе, након што је као „независна држава” поново успостављена након распада Југославије. Спреман да жртвује и сам живот, одбио је да прими понуђену круну Црне Горе од стране ондашњих моћника Мусолинија и Хитлера од којих је у том времену дрхтала Европа и сав свијет и поновио своје вјеровање у уједињену Југославију. Намјесто понуђене круне од кратковидих и проданих црногорских сепаратиста на челу са Секулом Дрљевићем, најмрачнијом дичношћу у историји Црне Горе, који су на Петровдан 1941. године прогласили „независну” Црну Гору, окивајући је ропским ланцима нацифашизма, принц Михаило је изабрао изгнанство и нацистички концентрациони логор и тиме пред будућим покољењима освијетлио и свој и образ Црне Горе. Након ослобођења из логора, крајем 1943. године, принца Михаила поново су ухапсили Њемци и затворили га од јуна 1944. године до априла 1945. године. За вријеме његовог другог заточеништва добио је глас да му се у Француској родио син Никола, 7. јула 1944. године.
По ослобођењу, принц Михаило и његова супруга Женевјев су одлучили да дођу у Југославију 1948. године. У Београду је принц Михаило обављао посао шефа протокола у Министарству иностаних послова, али, разочарана Титовим режимом, породица се вратила назад у Француску након годину дана. Од искуства у комунистичкој Југославији остао је само надимак који је додијељен Женевјев Прижон – „Црвена Принцеза”. Убрзо по повратку у Париз, њихов брак је запао у кризу и принц Михаило и Женевјев су се развели 1949. године. Након повратка у Француску, принц Михаило је нашао посао као комерцијалиста и повремени преводилац. Његове званичне активности као принца Црне Горе су смањене готово на нулу. Једино се може поменути један дуг пут у Сјеверну Америку, послије кога су штампани његови „Мемоари” у издању „Српске народне одбране” у Канади. Њихово прво штампање остало је скоро непознато, тако да им није указана пажња коју они по свом значењу и садржају заслужују. Поводом петнаест година од упокојења принца Михаила Петровића Његоша 2001. године, Митрополија црногорско-приморска и њена издавачка кућа „Светигора” штампали су друго издање „Мемоара”, које поред израза поштовања према овом свијетлом изданку светородне лозе Петровића, има за циљ да ову веома значајну књигу учини доступном широј јавности у Црној Гори, и ван Црне Горе.
По одласку у пензију, принц Михаило је водио усамљенички и умјерен живот, али карактеран и без било какве компромитације, никад не користећи његово славно породично име да би ушао у друштвене кругове. Радећи само кратак период у Француској, са пензијом која је била врло мала, у ствари једва довољна за преживљавање, постао је превише усамљен, несрећан и напуштен од свих изузимајући неколико пријатеља као што су били Илија – Миња Перишић, Јован Бркић и Марко Милутиновић Пипер. Овај велики патриота сахрањен је на Српском гробљу близу Орлија, Вал де Марн, у Француској, 1. априла 1986. године. Око двије стотине људи присустовало је опијелу у Српској православној цркви у Паризу. Уз молитве свештеника за спасење душе, са њим је спуштен у привремену гробницу и грумен родне земље.
Како је у поговору другог издања „Мемоара” принца Михаила записао митрополит Амфилохије: ,,На њега би се могла примијенити, као похвала, она древна хеленска мудрост: „Скривено поживје”.
Но, иако „скривено” и у иностранству, поживио је довољно дуго и знаменито да би могао бити запамћен и признат у историји за правог насљедника дјела и завјетне мисли његових славних предака Петровића, почевши од владике Данила, „војеводича србске земље”, преко Св. Петра Цетињског и Петра ИИ Петровића Његоша, па све до његовог дједа Николе И Петровића…”
Гробница на Цетињу
Приликом преноса и сахране земних остатака краља Николе и краљице Милене на Цетињу 1989. године било је планирано да се заједно са њима пренесу на Цетиње и његови земни остаци, али према француским прописима због кратког протока времена од упокојења то је одложено за мај 1990. године. Том приликом на Дворском гробљу пред Цетињским манастиром направљена је гробница принца Михаила, поред гробница принцезе Вјере и принцезе Ксеније. Иако је митрополит црногорско–приморски Амфилохије, који се као јеромонах приликом боравка у Паризу сретао и био у друштву принца Михаила, више пута покретао иницијативу да државна власт испуни писмено преузету обавезу на њихову срамоту то до данас није остварено. Принчева напаћена душа наћи ће смирај свој када се испуни његов аманет да буде сахрањен у Отаџбини међу својим славним прецима Петровићима – Његошима.
Вињоли писао о Црној Гори 1941. године
Професор Ђулио Вињоли, шеф катедре за Право Европске уније на Факултету политичких наука Универзитета у Ђенови, који важи за стручњака за источну Европу и Балкан објавио је 2002. године књигу ,,Виценда итало-монтенегрина”. Књига је базирана на изворима на италијанском језику који се односе на покушај фашистичке Италије да 1941, послије окупације, успостави сателитску државу Црну Гору која би под њеним патронатон имала формалну независност, како је учињено у Албанији и Хрватској, што је и тема књиге која има поднаслов „Непостојећа независност Црне Горе 1941. године”.
Интересантне су политичке игре о којима пише професор Вињоли, око одређивања кандидата за црногорско престо у „Независној држави” Црној Гори 1941. године под покровитељством фашистичке Италије и нацистичке Њемачке.
Главни кандидат у круговима око италијанског двора за престо је био принц Михаило Петровић Његош, унук краља Николе, који је као малољетан послије краљеве смрти и абдикације престолонасљедника Данила, био проглашен од стране краљевске Владе у егзилу краљем Црне Горе.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Nesretni princ Mihailo kad danas montenegrinsko-karadaško-maljitezinski bašibozuk njime „ispira“ svoja prljava usta! Susjedne nacije koje izmišljaju nekakve svoje lažne vladare i lažne istorije bi „zlatom platile“ da imaju ovakvu ličnost! Neka počiva u miru, što se za njegove mrzitelje i progonitelje nikako ne može reći!
Pa valjda vi, Jovane, ponajbolje znate, bili reći konkretno, zašto ga današa Crna Gora zaboravlja, kao da ga nikad bilo nije : princa, kralja, još važnije, časna čovjeka Mihajla Mirkova Petrovića Njegoša!
Mrzan je on montenegrinima, van svake sumnje, toliko da ni mrtvoga neće! Da ga sahrane kako pristoji, kako su se još davna obavjezali!
Da ga dostojno prime na pošljednje konačište, viteza svetorodne loze Petrovića, koji je svima svijetao primjer postojanosti!
Mihajla Petrovića Njegoša, nesrećnoga kralja, koji bi svakom narodu činio čast!!!
Nijesam znao da Jovan pise crnogorsku istoriju. Meni se cini da pise uvijek velikosrpsku?
Jeli obo onaj Markuš što je bio Preśednik Opštine Cetinje , član KPJ , što je promjenio partiju 90-ih , a sad tkz publicista ?
Zna li mi ko objasniti što je to publicista ?
Jeli to kad neđe nešto prepišeš i publikuješ i postaneš publicista !
Ihaccc , pa moga bi i ja tako , no ko se pametan razuma danas svakakvim „publicistima“ , jeli i onaj Tarot publicista ?
Шта би данашња црногорска историогрфија да јој није Јована Маркуша, аутора овог одличног текста у мноштву предходних? Познавао сам добро кнеза Михајила који ме је просто благосиљао кад сам водио кампању за спас Његошевог храма на Ловћену почетком седамдесетих година прошлог вијека. Били смо скупа када је дао пуномоћије адвокату Андрији Поповићу Еракоивићу да покрене тужбу против рушитеља Његошеве задужбине. Говорио је с осјећањем о доброти краља Александра према њему, а плакао је након Краљеве погибије од усташа у Маресеју 1934.
Посљедњи пут смо се видјели у јесен 1982 кад је дошло до сусрета на обострано задовољство између њега и барда и брата ми по другом пасу Радована, октобра 1992 у мом дому у Паризу. Треба да потражим њихову заједничку слику.
Добро је да Јован Маркуш овим, као и толиким другим чланцима, показује сву заблудјелост садашњег као и предходног режима који је срушио Његошев храм на Ловћену и направио онај бољшевичко усташки зиндан у коме чами Његошев прах, а у коме режим види идентитет Црне Горе!. Каква Црна Гора, такав јој идентиет.
Масја,
слажем се са Вама, Никола је био последњи легални краљ Црне Горе. Напомена у тексту се односи на противнике Подгоричке скупштине из тзв. „владе у егзилу“ и њихове идеолошке праунуке.Књаз Михајло Петровић је као малолетан проглашен „краљем“, а он сам за тај проглас није марио. Прочитајте још једном задњи пасус.
Nije vam naslov tačan , Mihailo je bio crnogorski princ , a poslednji crnogorski kralj je bio Nikola , koji je nakon srpske okupacije Crne Gore 1918 na laznoj i nelegalnoj Podgoričkoj skupini , detronizovan o proćeran iz Crne Gore !?
Принц Михаило је био Србин као и његов отац краљ Никола!!!
E, u tom grmu leži zec!