ИН4С

ИН4С портал

ЋИРИЛИЦА СВУДА – ОД ФАКУЛТЕТА ДО РАЧУНА И ПОТВРДА: Шта пише у нацрту закона који је Вучић предао Додику?

1 min read
Главне одредбе овог закона, чији је нацрт председник Србије Александар Вучић јуче у Београду уручио српском члану Председништва БиХ Милораду Додику, имају за кључни циљ да се негује, очува и промовише ћириличко писмо као упориште нашег националног идентитета.

Фото: Танјуг

БЕОГРАД и Бањалука постигли су договор о још једном важном кораку ка заштити српског националног идентитета и јачању заједништва: скупштине Србије и Републике Српске требало би 15. септембра, на Дан националног јединства, слободе и заставе, да усвоје усаглашени Закон о заштити српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличког писма.

Главне одредбе овог закона, чији је нацрт председник Србије Александар Вучић јуче у Београду уручио српском члану Председништва БиХ Милораду Додику, имају за кључни циљ да се негује, очува и промовише ћириличко писмо као упориште нашег националног идентитета. Посебни акценат стављен је на поспешивање њене шире употребе у јавном животу, с обзиром на историјски, културни и идентитетски значај.

Према нацрту закона у који су „Новости“ имале увид, сви државни и локални органи у Србији и Републици Српској, јавна предузећа, школе и факултети, као и привредна друштва са већински јавним капиталом и удружења која делују на националном и међународном нивоу убудуће ће у свом раду бити обавезни да употребљавају српски језик и ћириличко писмо.

На то ће бити обавезне и јавне медијске установе РТС и РТВ. Обавезна употреба српског језика и ћирилице, као матичног писма, по нацрту закона, обухвата и правни промет и укључује и исписивање назива, седишта, делатности, назива робе и услуга, упутстава за употребу, информација о својствима робе и услуга, гаранцијских услова, понуда, фактура, рачуна и потврда. Такође, културне и друге манифестације које се финансирају или суфинасирају из јавних средстава мораће да имају лого исписан на ћирилици.

Осим што проширује круг органа и институција који ће бити у обавези да користе ћирилицу – и то на све оне који послују или обављају делатност са већинским учешћем јавног капитала – нацрт закона предвиђа и пакет стимулативних мера за приватни сектор. То се пре свега односи на привредне субјекте и средства јавног информисања у приватном власништву, за које се посебним прописима могу установити пореске и друге административне олакшице који у обављању своје делатности одлуче да користе ћириличко писмо, што укључује и коришћење ћириличког писма у електронским медијима и приликом издавања штампаних јавних гласила.

Вучић је након састанка са Додиком навео да су се сагласили да је сарадња између Србије и РС изузетна на свим нивоима и да српски народ не сме и не може себи да дозволи било какве сукобе и повратак у прошла времена.

– Наше заједништво и јединствено деловање на пољу економије, културе, образовања, историјског сећања ниједног тренутка не сме бити доведено у питање – поручио је Вучић, и нагласио да је са Додиком водио „суштинске разговоре о будућности целог региона“, а да су посебно разматрали иницијативу „Отворени Балкан“, али и конкретне пројекте, попут изградње дела ауто-пута од Кузмина до Бијељине.

Професор Жељко Будимир са Факултета политичких наука у Бањалуци каже, за „Новости“, да је ова иницијатива једна од најважнијих ствари за оснажење и заштиту српског идентитета, нарочито изван Србије, пред свим онима изазовима који следе:

– У БиХ српски идентитет је свакога дана на тесту, а тешка је позиција и нашег народа у Хрватској, Црној Гори, Северној Македонији. Озакоњење једног од стуба нашег идентитета, писма и језика јесте важно за јединство читавог српског корпуса и у Србији и изван ње.

Српски народ не може да одбрани своју политичку позицију, ако не одбрани свој идентитет.

Будимир нема илузије да ће и ова иницијатива наићи на нападе:

– Свако заједничко деловање Бањалуке и Београда, па чак и кад је реч о заштити културе и језика, наилази на страшне осуде у БиХ, од политичког Сарајева, које у свему види неку великосрпску политику, до њихових западних заштитника.

КАЗНЕ ДО ПОЛА МИЛИОНА

ЗА надзор над применом Закона о заштити српског језика и ћирилице биће задужено Министарство културе. Предвиђене су и казне за кршење овог акта, које износе од 15.000 до пола милиона динара. Нацрт закона предвиђа и оснивање Савета за српски језик, чији ће задатак бити да прати и анализира стање у области употребе српског језика у јавном животу и спровођења мера ради заштите и очувања ћириличког писма, као матичног.

Савет ће давати и препоруке, предлоге и стручна мишљења ради унапређења тог стања. Биће образован на предлог министарства надлежног за послове културе, посебним актом Владе, којим се бити и тачно утврђени и његови задаци и састав.

Прочитајте ЈОШ:

Вучић Додику предао преднацрт Закона о заштити српског језика и ћириличног писма

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

58 thoughts on “ЋИРИЛИЦА СВУДА – ОД ФАКУЛТЕТА ДО РАЧУНА И ПОТВРДА: Шта пише у нацрту закона који је Вучић предао Додику?

  1. Konačno da Srbija obeleži svoj entitet. Ćirilica mora biti obavezna i službena, kako u dokumentima tako i u natpisima firmi i nazivima mesta. Kome se ovo ne sviđa može odmah da traži sebi drugu državu.

    15
  2. Srbija i RS zaista treba da grade našu državu i hvalanašem predsedniku Vučiću na svemu što činite za ekonomski oporavak i razvoja naše države. Srbija je na pravom putu razvoja.

    7
    3
    1. Без Ћирилице и она је будућа Хрватска. У Господској улици у Бања Луци нема фирме на ћириличном писму, као што је нема ни у Кнез Михаиловој улици у Београду. Какав сте ви српски спартанац ако се се окитили гајевицом?

  3. Отужно је сазнање да је дошло вријеме да се ћирилица у српским земљама мора штитити законски! Реално гледано, то је и понижавајуће. Могло је то да се то једноставно ријеши обавезујућом одредбом Устава и Закона: Да је у Србији, (Црној Гори и Републици Српској), у службеној употреби српски језик и подразумјевајуће ћирилично писмо. Употреба језика и писма националних мањина би била уређена истим општим правним актом. Српски језик, уз своје писмо, би тако био обавезујући и на робним производима, без изузетка и свим јавним натписима. Страни језици би на њима могли бити испод српског језика и сразмјерно мање величине. Сходно претходном, ово би морало бити и свим јавним гласилима и издаваштву (ово не би важило за гласила и издаваштво националних мањина). Тако би смо имали кока колу (а цоца цолу). Дакле, онако како је било у Краљевини Србији и Краљевини Црној Гори и како је до 1914., важило за Србе у БиХ. Ми имамо једно писмо, а не два. Историјски имамо и глагољицу. Делови нашег народа (Срби католици и Срби муслимани) су се у пошлости служили латинским писмом, одн. арабицом. Гајева латиница је могла егзистирати у бившем српско- хрватском језику. Али, глупаво је мислити да су хрватска латиница и арабица српска писма!
    Наравно, мобилини телефони се не би могли продавати на српским тржиштима, ако немају тастатуру на српском језику писму.

    21
    1. Живож у Београду и позивам све који се осећају као православни Срби да се региструјемо у здању Скупштине као етничка мањина. Време је можда нам и дају нека права.

      6
      1
      1. Подржавам ваш позив и постоји озбиљна потреба да се региструјемо тако. Само требамо да се удружимо и организујемо, па да званично тражимо признавање Срба као етничке мањине у Србији. Тако би скренули пажњу на себе и своју угроженост. Чак мислим да нам и нема друге ако желимо да опстанемо и сачувамо ћирилицу и друге националне вриједности. Пошто имамо и неки број Срба муслимана ја не бих вјерске одреднице, а и питање је да ли на то имамо право и дали би се Црква са тим сложила.

  4. Bilo bi lepo da tako bude…
    Nagledao sam se rukom ispisanih listova, retko ko zaista piše ćirilicu…katastrofa. Loše pišu i „kukičastu“, takođe.
    Куцкање на тастатури nije pokazatelj da li neko ume da piše ćirilicu.
    Волим да видим рукопис код људи. На то обраћам пажњу.

    19
    2
      1. Како да се сачува поред вас толиких латиничара? „Гушчјим пером пиши“, ако немате ћириличну тастатуру! Шта могу паметно и корисно да напишем служећи се латиничним знацима?

  5. НДХ,Аустроугари,Ватикан,НВО,Б92,Пинк,Хепи,АТВ БЛ... против ћирилице каже:

    Закон је танак.Казне су преблаге.Све телевизије са националном фреквенцијом натјерати да користе српску ћирилицу,иначе им ускратити дозволу за рад.

    33
    1. потпуно се слажем. протеривање удбалице (латинице) на свим нивоима. само у увод закона додати да су: хрвацки, босански и црногорски политички језици.

  6. Људи, није довољно рећи ‘браво’.
    Потребно је и својим примјером чувати наше писмо и језик. Буди Србин и пиши ћирилицом, није тешко.

    28
  7. Браво, браво, браво! Овако се чува културно наслеђе и национална баштина. Јер, језик и писмо значе едном народу исто што и име и презиме појединцу. Одређују га у времену и у простору, разликују га од других народа, дају љепоту израза његовом духу. У коначници народ који изгуби свој језик и писмо изгубио је свој идентитет, nomen est omen. А овај закон је залог очувања српског имена и презимена, односно језика и писма.

    32
    1
      1. Аница, Саша, Милан, Јана јели ви знате писати ћирилицу или покушава те да нас преварите како сте глупи Вучићеви ботови који само по службеној дужности пишу ботове за Вучића. Мислим да је ово друго. На овом порталу најтеже пролазе Удбашке форе и фазони. Већина људи их намирише и пре него прочита текст до краја. Има овде много њих који га подржавају и који су против њега али нити једни нити други не мисле да је Вучић глуп. Него пренесите свом комесару да му је уџбеник преправљала нека НВО по Нато стандарду те да то на ИН4С не пролази , мислим на читаоце.

  8. Добар потез,
    а сматрам да ником од нас не би требао бити проблем да пребацимо кодни распоред на рачунару, и да пишемо ћирилицом.

    Када видимо кроз историју да су Аустроугари, усташе,… забрањивали коришћење ћирилице, то је довољан показатељ колико је то њима било битно, а нама је још битније

    35

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *