ИН4С

ИН4С портал

Црна Гора би ускоро могла да има три владе

Црна Гора би ускоро, поред званичне, легално изабране владе, по најавама опозиције могла да добије још двије.

vlada-crna-gora

Једну, такозвану прелазну владу, формирао би опозициони Демократски фронт (ДФ), а другу, названу „влада у сјенци“, недавно промовисани Грађански покрет (ГП).

Влада ДФ би, како је образложено, имала основну улогу да руководи уличним протестима који се поново интензивније заговарају, након што је пропала иницијатива да се „прелазна влада“ формира са Социјалдемократском партијом (СДП), мањом чланицом садашње владајуће коалиције.

Као предсједник те прелазне владе помиње се бивши синдикални челник Жељезаре у Никшићу, садашњи посланик ДФ, Јанко Вучинић.

Предсједник Нове српске демократије (НСД), једне од двије чланице ДФ,
Андрија Мандић рекао је за Вучинића да је он „храбар“, да је „доследни опозиционар“ и да је „популаран“ међу раднициима.

Вучинић је познат по томе што је, док је био у Жељезари, пријетио фабричкој управи да ће је истерати ако не испуни синдикалне захтеве.

Потпуно је неизвјесно да ли ће у ту владу ући друге опозиционе партије, поред НСД и Покрета за промене, и Социјалистичка народна партија и Позитивна Црна Гора.

Док су трајали разговори са СДП о формирању такозване прелазне владе, за њу је главни задатак био да припреми пријевремене парламентарне изборе.

За сада није познато чиме би се бавила друга опозициона влада, она коју намјерава да формира ГП, на чијем је челу бивши министар једне од црногорских влада и бизнисмен Жарко Ракчевић.

Лидер Демократске партије социјалиста Мило Ђукановић раније је рекао да у Црној Гори не постоји „ни један услов“ за формирање прелазне или било какве другачије означене опозиционе владе.

Предсједник СДП Ранко Кривокапић је казао да је садашња Влада Црне Горе легитимна и да треба да остане до краја мандата који истиче у јесен 2016. године, али да би требало да са опозицијом одржава „развојни дијалог“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *