CEDEM-ove projekcije i suguba politička realnost
1 min read
Vojin Grubač
Piše: Vojin Grubač
Ovih dana smo dobili novo istraživanje CEDEM-a koje će svako tumačiti na svoj način, svakako učitavajući da se radi o organizaciji bliskoj, nekad moćnom režimu Đukanovića a sada temeljno oronulom sistemu političkog satanizma koji se uporno i bez ostatka topi pred našim očima.
Naime, po tom istraživanju DPS bi sa svojim satelitima SD/SDP/BS/LP/HGI osvojio 39 odsto glasova što u praksi znači njihov odlazak u vječnu političku prošlost.
Dalje će se ti procenti samo snižavati, otići će ubrzo ispod trećine glasačkog tijela jer odlazak s vlasti znači trajni gubitak mjesta za uhljebljenje a većina tih partija je egzistirala samo na osnovama lične i partijske koristi.
Simpatično je u tom istraživanju što bi organizacija “GI 21. maj”, u kojoj obitavaju Ljuša Filipović i njegov “trust ideoloških mozgova”, sve samih, umišljenih “genijalaca i najvećih patriota” na izborima imala 0,6 odsto glasača što znači da im je “groš cijena” na političkom tržištu Crne Gore.
Tih 0,6 odsto je pokazatelj veličine njihove političke auditorije, odnosno procenat onih koje Ljuša i ekipa umiju «napaliti i zažariti» svojim agresivnim izjavama i patriotskim opervacijama.
Poslije “GI 21. maj”, najveći šamar ovog istraživanja je «zalijepljen» Milu Đukanoviću koji bi na eventualnim predsjedničkim izborima dobio 24,4 odsto glasova što znači da nema šanse da uopšte uđe u drugi krug.
Davanjem DPS- u 27,7 odsto glasova na vanrednim parlamentarnim izborima CEDEM je ukazao na besmislenost ultimatuma Đukanovića za raspisivanjem novih izbora, na kojima će tragično “poginuti” skupa sa svim svojim satelitima.
Opet, znakovito je i to što je rejting Đukanovića mnogo gori od katastrofalnog rejtinga njegove partije, što znači da njegovo dalje političko egzistiranje znači dalje ugrobljavanje stranke kojoj je vječni, doživotni lider, što je odlična tendencija.
Na koncu, Đukanovićevu političku katastrofu je pokazao poslednji, nedavni miting pod nazivom: “Ima nas”, kojeg je Podgorica ignorisala tako da je dirigent Jevto Eraković jedva uspio okupiti 2.000 -3.000 protestujućih na tom “tužnom skupu”.
To što su medijske strukture bliske Đukanoviću objavile da je na skupu učestvovalo deset puta više građana, izazvalo je smjehotresnu reakciju javnosti jer tu procjenu niko ne uzima za ozbiljno.
Što se tiče procenata koje je CEDEM dao partijama: ES, DF, Demokrate, a oni idu u rasponu od 13-15 odsto, očita je bila ideja da se projektuju sopstvene želje, tako da ti “rezultati” nisu toliko bitni.
Vrijeme i izbori će pokazati tendencije i pravu težinu svake od tih partija.
U smislu političke realizacije ciljeva litijskog pokreta, sigurno je bila odlična iznenadna, silovita pojava novog pokreta- “Evropa sad” na poslednjim lokalnim izborima.
Evropa sad je k sebi privukla potencijalne apstinente, odnosno one glasače koji su razočarani političkim greškama DF-a, Demokrata i GP URA planirali da bojkotuju izbore.
Partija Spaića i Milatovića je svojim uspjehom omogućila pobjedu i obezbjedila dalje nestajanje Đukanovićevih partije i njegovih satelita.
To potvrđuju rezultati na nadavno završenim izborima u Podgorici koji su bili vrlo loši za grupaciju DF/Demokrate/ GP URA koji su, dobivši 21. odbornika uslovno poraženi od DPS-a i satelita koji su dobili 24 odbornika.
Situaciju je spasila Evropa sad povukavši nezadovoljne glasače bivših uslovnih pobjednika, na osnovu čijih glasova je dobila 13 odbornika i time konačno riješila političku sudbinu Đukanovića.
Poslije svega, bilo bi politički svrsishodno da se lideri DF, Demokrata i GP URA vrate vremenski unazad i pažljivo pogledaju sve greške, na koje su im ukazivali: ogirčena javnost i kritičari koji su bili eho te javnosti, a koje su rezultirale negativnim tendencijama sopstvenog rejtinga na izborima.
Jer, politička kritika nije “akt neprijateljski”, kako je oni tumače, već pravovremena, oštra “sugestija” čijim ignorisanjem, što su radili, se samo mogu dobiti ozbiljni problemi kojima konačni pečat daju izbori.
Kada shvate da je korektna kritika, makar oni bila izuzetno oštra, izuzetno politički korisna u smislu mogućnosti pravovremene, lagane korekcije svoje politike, tada se mogu nadati novim politikim usponima, koje će svi pozdraviti: i glasači i kritičari.