Од Владе Душка Марковића на концу је зависло ко ће добити стан, односно новац за рјешавање стамбеног питања, а Комисија за стамбена питања само је давала препоруке.
То је јуче, између осталог, објашњено специјалном тужиоцу Вукасу Радоњићу, током саслушања функционера Демократске партије социјалиста (ДПС) Предрага Бошковића, Суада Нумановића и Драгице Секулић, осумњичених да су мимо закона давали станове повлашћенима из све три гране власти.
Бошковића као предсједника, а остале као чланове Комисије, Специјално државно тужилаштво (СДТ) сумњичи да су доносили одлуке о рјешавању стамбених потреба функционера супротно прописима и тако другима прибављали имовинску корист која прелази 30.000 евра.
Нешто послије 8 сати, он је јуче пред специјалним тужиоцем Радоњићем негирао кривицу, изнио одбрану и одбио да одговара на питања.
Исто су урадили и Нумановић и Секулић, који су саслушани у 11, односно 13 сати.
Према сазнањима “Вијести”, Бошковић је тужиоцу рекао да каса за станове и кредите није била у рукама Комисије, да они нису давали новац, већ Влади достављали препоруку, након чега је извршна власт одлучивала…
“Ово је политички притисак”
Бошковић је јуче новинарима рекао да је у питању политички притисак који се жели извршити на њега и његове колеге и политичку групацију којој припадају, а не незаконито чињење.
Истакао је да је прва кривична пријава због додјеле станова покренута пред парламентарне изборе 2020. године и да је након избора СДТ одбацило као неосновану:
“Двије године се око тога ништа није дешавало. У сусрет локалним изборима 2022. године одлазећи премијер је зарад својих политичких поена из нафталина извадио тај случај и покренуо опет причу, потпомогнут одређеним медијима, како би остварио, како сам рекао, политичке бенефите за себе и своју странку”.
Оптужио је Абазовића да је ту причу покренуо “у моменту када је око њега и његових криминалних активности везаних за шверц дувана била исплетена мрежа”.
“Како би скренуо тему и у изборе ушао са другом темом, која њему може донијети одређену политичку корист”.
Његов бранилац, адвокат Зоран Пиперовић, рекао је да је Бошковић у потпуности негирао извршење кривичног дјела, објаснио каква је била процедура, шта је радила Комисија, а шта Влада.
Нумановић није желио да одговара на питања новинара, а његов правни заступник, адвокат Михаило Волков, казао је да очекује да тужилац након саслушања одбаци кривичну пријаву.
Он је проблематизовао и то што се “у процес саслушања осумњичених ушло недељу дана пред изборе”.
Волков је оцијенио да је кривична пријава паушална и прозивољна, да се у њој не наводи ни које су им, од три законом предвиђене радње, стављене на терет.
“Радили смо законито”
На питања новинара није хтјела да одговара ни Драгица Секулић.
Њен правни заступник, адвокат Никола Мартиновић, казао је да је Секулићева саслушана по пријави коју је поднијела Влада, а потписао премијер у техничком мандату:
“Због оптужби да су направили злоупотребу службеног положаја додјељујући станове службеницима и функционерима који су били запосленици Владе Црне Горе. Драгица Секулић, као члан Комисије, саопштила је да има неријешено стамбено питање, да никада од те Комисије није добила било какву корист, или некоме причинила корист, нанијела Влади штету… Да се она, у тој Комисији, понашала у цјелости са политиком Владе – да се рјешавају стамбена питања свих запослених у државном апарату и да су све одлуке Комисије, у ствари биле одлуке Владе Црне Горе”.
Мартиновић је рекао и да је његова брањеница тужиоцу саопштила да су све одлуке доносили законито, те да о томе постоје докази у Влади.
Вијести су крајем прошле седмице објавиле да СДТ сумњичи функционере Марковићеве Владе да су додјелом станова и стамбених кредита, причинили вишемилионску штету држави.
На списку осумњичених су и функционер Социјалдемократа, Иван Брајовић и бивши шеф кабинета предсједника државе и некадашњи конзул у Сремским Карловцима, Дражен Миличковић. Њих двојица за данас су добили позив да се јаве тужиоцу. За 7. јун заказано је саслушање Дамира Шеховића (СД), Будимира Шегрта (ДПС) и Османа Нурковића (БС).
Предмет у ком су они осумњичени формиран је након што је Влада Дритана Абазовића крајем прошле године поднијела кривичну пријаву против више функционера бивше власти, које су осумњичили да су злоупотребом службеног положаја, приликом додјеле стамбених кредита, причинили вишемилионску штету држави.
Абазовић је у априлу 2023. године СДТ-у поднио допуну кривичне пријаве.
У кривичној пријави Владе наводи се да су бивши предсједник и чланови Комисије оштетили државу за 1.823.000 евра, тако што су од 2016. до краја 2020. године подијелили стамбене кредите за преко стотину тужилаца, судија, посланика, министара и других државних службеника и функционера. Наводи се да је Комисија доносила одлуке о додјели кредита супротно одредби члана Одлуке којом је прописано да се функционеру може додијелити кредит “за побољшање услова становања до 15.000 евра”.
Њиховим одлукама станове су добили бивши предсједник Уставног суда, Драгољуб Драшковић, (109 квадрата за 24.290 евра), бивши специјални тужилац ухапшен због сумње да је радио за кавачки клан Саша Чађеновић (89 квадрата за 18.576 евра), специјална тужитељка Лидија Вукчевић (75 квадрата за15.653 евра), бивши министри Шеховић (89 квадрата за 22.922 евра), Нурковић (замјена стана од 60 за стан од 90 квадрата уз доплату од 4.610 евра)…
На списку званичника којима је Комисија наводно подијелила кредите мимо одлуке о начину и критеријумима за рјешавање стамбених потреба функционера, били су бивши врховни државни тужилац Ивица Станковић, бивша предсједница Врховног суда Весна Меденица, бивши предсједник Привредног суда Блажо Јованић, потпредсједник Владе и лидер и некадашњи посланик Бошњачке странке Ервин Ибрахимовић, бивша виша тужитељка Весна Јовићевић, бивши посланик ДПС-а и амбасадор Обрад Мишо Станишић…
И бранилац је добио стан…
Бошковић је јуче раније рекао да је премијер Дритан Абазовић из “нафталина извадио случај” и да је ријеч о политичком притиску.
Абазовић је, коментаришући ту изјаву, казао да не зна што је СДТ чекао до сада: “Мислим да је ту држава вишемилионски оштећена. Мислим да би свако дијете у основној школи то могло да докаже”, казао је, додајући да је Бошковић на саслушање дошао са адвокатом који је добио стан по повлашћеним условима.
Устврдио је да је Комисија новац “давала као на пијаци”:
“Весна Меденица је тражила 30 хиљада, они јој дали 40 хиљада. Замислите то. У питању је много корисника, више година је трајало, више је фаза у којима су се дијелили станови. Нису ишли људима којима су заиста били потребни, који су угрожене категорије, већ министрима, судијама који су имали велике надокнаде”.
Бошковић је јуче на саслушање дошао са адвокатима Зораном Пиперовићем и Михаилом Волковом.
Волков је, наводно, 2019. године, као тадашњи генерални директор Директората за људске ресурсе у Министарству одбране, купио стан по повлашћеним условима – за свега 9.750 евра.
Нису одговарали на питања тужиоца
Специјални тужилац Вукас Радоњић казао је за “Вијести” да је још 19. маја позвао на саслушање осумњичене функционере Демократске партије социјалиста (ДПС), и да су сви прихватили да се одазову.
То је казао одговарајући на питања “Вијести” – да ли су саслушања у предмету “Станови” намјерно заказана неколико дана прије парламентарних избора.
“Исклључиви разлог за покретање извиђаја против осумњичених је јер је Специјално државно тужилаштво, разматрањем одговарајуће документације, оцијенило да постоје основи сумње да су учинили продужено кривично дјело злоупотреба службеног положаја. Позивање осумњичених за данашња саслушања је, у складу са законом, извршено телефоном још 19. маја, а свако од њих је прихватио да се на такав позив одазове и нико није тражио одлагање”, рекао је он.
Радоњић је казао да су осумњичени Бошковић, Нумановић и Секулићева у присуству изабраних бранилаца изнијели одбрану:
“Нијесу признали извршење кривичних дјела, али ни одговарали на питања државног тужиоца”.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
E PA GOSPODO STO STE MNOGO VISOKO LETJELI I NASE PARE I ZIVOTE ARCILI KAKO STE HTJELI SAD SE NE PERITE.NEKI OD VAS SU BILI MINISTRI,NEKI POSLANICI KOJI STE TU VLADU BIRALI…MNOGO STE NAS PLJACKALI NA RAZNE NACINE,NADAM SE DA CE VAS PRAVDA STICI…TREBALI STE IZGLASATI ZAKON DA MNOGI PROSVJETNI RADNICI NE ODU U SKROMNU PENZIJU BEZ RIJESENOG STAMBENOG PITANJA UMJESTO RAZNIH ZAKONA KOJI SU NAS GULILI DO KOZE…SRAM VAS BILO.
Privatna država, ni za 20god nećemo oporaviti, lopingeri od vrha do dna
Олошократија није имала мјеру ни у чему.Бог нам у помоћ да сачувамо отаџбину,коју уништава такозвана држава Монтенегро-Монтепркно.
Bila u komisiji koja je djelila stanove. Sad jest sad nije. sad komisija, sad vlada. Zaplela se malo.
U Americi je utaja poreza jedno od najtežih krivičnih djela. Ovdje imamo slučaj da je pokraden porez koji je platio napaćeni narod. Još kad ga pokradu državni funkcioneri kazna treba da se udvostruči.