Бивши полицајац Југослав Раичевић напустио је јуче спушки затвор, након што му је у подгоричком Вишем суду изречена првостепена пресуда – годину дана затвора за продужено кривично дјело злоупотреба службеног положаја.
Он је истовремено ослобођен оптужбе да је извршио кривично дјело стварање криминалне организације, односно да је био припадник криминалне организације коју је формирао Дарко Шарић.
Првостепену пресуду изрекао је судија Амир Ђокај у Вишем суду у Подгорици.
Суд је донио рјешење којим је Раичевићу укинут притвор јер је издржао казну.
Он се у притвору налазио од 11. јула 2023. године.
Суђено му је због оптужби Специјалног државног тужилаштва (СДТ) да је почетком 2020. године имао задатак да самоиницијативно на територији Црне Горе, као овлашћени полицијски службеник Управе полиције, противправним искоришћавањем свог службеног положаја, прикупља информације о службеним мјерама и радњама које је у истом периоду полиција Црне Горе предузимала.
Оптужница га је теретила да је те информације, преко некад заштићене Скај апликације, на којој је користио налог БНБ5Д8, преносио оптуженом Милану Вучинићу чији пин је био А7ИБНП.
Образлажући пресуду, судија Ђокај је казао да је суд несумњиво утврдио да је Раичевић слао информације Вучнићу иако није било законског основа.
Навео је да је то чинио преко Скаја, објаснивши да транскрипти са те телефонске апликације представљају правно ваљан доказ.
“Несумњиво је доказано да је Раичевић извршио кривично дјело. То је утврђено на основу анализе Скај комуникације. Суд је утврдио да су размијењене поруке између Раичевића и Вучинића. Скај Ецц комункација представља правно ваљани доказ, који је достављен из Француске. Прибављена је путем међународне правне помоћи која се може користити у судском поступку. Докази су прибављени на законит начин. Суд је несумњиво утврдио да је Раичевић починио продужено кривично дјело злоупотреба службеног положаја. Био је свјестан и поступао је са директним умишљајем. Суд је увјерења да је казна адекватна и да ће утицати на окривљеног и на остале да не врше кривична дјела”, казао је судија Ђокај.
Суд је дао образложење и за ослобађајући дио првостепене пресуде.
“Нису потврђени наводи оптужнице да је Раичевић постао члан криминалне организације. Суд није могао да утврди ни постојање саме криминалне организације. Суд није могао да утврди одлучну чињеницу да је Југослав Раичевић постао члан криминалне организације. СДТ није понудило доказе у том правцу”, казао је Ђокај у образложењу пресуде.
Одбрана пише жалбу и спрема тужбу
Раичевићев бранилац, адвокат Милош Вуксановић, након објаве пресуде казао је да не може рећи да је одбрана у потпуности задовољна:
“Али с обзиром у каквим условима радимо, могу рећи да јесмо скоро па потпуно задовољни. Ово је дефинитивно побједа одбране, а нећу рећи да је ово пораз СДТ-а. Ипак, побједа одбране свакако јесте. Суд се полако ослобађа оног притиска из ранијег периода – да се сви морају казнити, да је то све криминална организација. Чини ми се да полако, полако и споро добијамо неке праведније одлуке него што су то биле у ранијем периоду”, казао је он.
Коментаришући то што је Раичевић ослобођен оптужби за чланство у Шарићевој криминалној организацији, Вуксановић је рекао:
“Осуђен је на годину затвора, дупло мање од времена које је провео у притвору. Респект за суд збога тога што је и поред огромног притиска нашао да Раичевић није био члан било које криминалне организације. Остаје нејасно коју је то корист Југослав Раичевић прибавио било коме, саопштавањем неких информација. Одбрана ће уложити жалбу Апелационом суду и очекујемо ослобађајућу пресуду за злоупотребу службеног положаја. Одбрана је задовољна, зато што Раичевић коначно иде кући код своје породице. Током трајања поступка тражили смо укидање притвора, али до тога није дошло. Раичевић се у притвору налазио скоро двије године, а осуђен је на годину”, рекао је Вуксановић.
Одговарајући на питање да ли ће тражити накнаду штете за неосновано лишење слободе, уколико се пресуда потврди, Вуксановић је казао.
“Нико не може да надокнади штету коју је претрпио Југослав Раичевић, због губитка посла, нарушеног интегритета, професионалног и личног, боравком у затвору дупло више од онога што имамо у првостепеном поступку. Али свакако, оно што би могло да буде сатисфакција у неком материјалном смислу, је оно на чему ћемо инсистирати”, истакао је Вуксановић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: