Бициклима до “султана” у Стразбуру
1 min read
пише Александар Лукић за РТ
Маја 1968. године у Паризу је одржана међународна конференција поводом сто година од објављивања Марксовог Капитала, на којој је учествовао и професор Михаило Марковић. У исто време у Паризу су буктале студентске демонстрације. На улицама Париза водио се прави мали рат. Игром судбине и сам је постао њихов учесник. Док се враћао у хотел после заседања конференције, угледао је повећу групу младих људи која је трчала према њему, а коју је јурила полиција. Испрва је одлучио само да настави да хода и да се не меша. Међутим, један од младића довикнуо му је: “Бежите, пребиће Вас! Они не истражују ко је случајни пролазник, а ко је демонстрант”. Професор, видећи да није шала, поче и сам да бежи:
“Тренутак касније већ сам видео да полицајци, без речи, бесомучно обарају пендрецима сваког ко се нађе пред њима… Окренуо сам се и потрчао за масом што сам брже могао”. (Марковић, 2008, Јуриш на небо)
Председник Француске у то време био је Шарл Де Гол. Није хтео да хапси Сартра, који је био један од најактивнијих побуњеника, али према студентима који су му тада скандирали: “De Gaule – assassin, De Gaule – assassin! (Де Гол – убица!)” био је бруталан. Данас се велики аеродром у Паризу зове “Шарл де Гол”, а он се сматра једним од највећих државника двадесетог века.
Непуних месец дана касније, почетком јуна те 1968. године и код нас су избили студентски протести, са врло јасно израженом идејом о “црвеном универзитету Карл Маркс”. Филозофски факултет у Београду био је језгро и епицентар, предводили су их професори са тог факултета, превасходно са одељења са филозофију и социологију, а један од најистуренијих и најактивнијих био је управо професор Михаило Марковић. Поред њега истакло се још седморо професора Филозофског факултета који су касније оптужени да су покренули побуну због које су 1975. године избачени са факултета.
У питању су Загорка Голубовић, Драгољуб Мићуновић, Миладин Животић, Љубомир Тадић, Светозар Стојановић, Небојша Попов и Триво Инђић.
Студенти који су били изоловани на својим факултетима истакли су захтеве за социјалном правдом, за више демократичности у оквиру социјалистичког система, слободније медије и права на штрајк и окупљање. Главно место зборовања било је двориште старе зграде Филозофског факултета. Иако нису оспоравали ни социјализам, ни самог Тита као председника, могло би да се каже да су ове демонстрације биле идејно потковане, да су имале одређени револуционарни карактер и у суштини захтевале неки облик демократског социјализма, за шта се у својим делима и залагао споменути професор са одељења за филозофију Михаило Марковић.
Садашњи студентски протести такву црту немају, идејно и морално су танки, а засновани су на перформансима који често немају ни естетске вредности. Разлог за то вероватно лежи у чињеници да је центар побуне у Београду Факултет драмских уметности, а не Филозофски факултет који у у овим догађајима, по правилу, игра епизодну улогу.