Бесмртна Лада „Нива“ – Херој СССР-а, на друмовима од Ламанша до Хималаја
1 min read
Лада Нива
Пише: Остоја Војиновић
Када се помисли на аутомобиле са подручја некадашњег СССР-а, највећем броју љубитеља четвороточкаша на памет ће прво пасти „Лада Нива“. Серијска производња теренског модела „Нива“ ( ВАЗ – 2121) почела је првих дана априла 1977.године.Планери социјалистичке привреде за „совјетски Детроит“ одабрали су град Тољати ( бивши Ставропољ који је 1964.године преименован по лидеру италијанских комуниста Палмиру Тољатију), мада су у ужем избору били и Јарослављ, Белгород, Горки (Русија), као и Минск (Белорусија) и Кијев (Украјина). Конструктори су желели аутомобил који може да се креће и далеко од асфалтираних путева.“Нива“ је била и остала један од најпопуларнијих аутомобила у Совјетском Савезу, касније Русији, а међу разлозима за такав успех, свакако је била и цена.
Један од најчувенијих теренаца почео је да се производи 5. априла 1977. Дизајн се није променио ни четири деценије касније. Серијски примерак добио је зелено светло за серијску призводњу дакле 5.априла 1977.године и то под два имена. Модел за домаће тржиште је био познат као ВАЗ 2121 док су примерци за извоз носили име Лада „Нива“ ( ознака „Нива“ на руском језику значи „терен“). Током прве демонстрације,“Нива“ се показала као изузетан теренац на неасфалтираним путевима и могућности да савлада успоне од 58 степени без већих напора.
Премијера у остатку Европе била ја заказана за Салон аутомобила у Паризу 1978. године, где је публика примила „Ниву“ са одушевљењем.Никада раније није постојао један теренац са погоном на сва четири точка са тако приступачном ценом и „Нива“ ће ускоро контролисати чак 40% тржишта у класи, а Ладин представник ће остати на првом месту чак 15 година највише из разлога што готово и није имао конкуренцију.На домаћем тржишту АвтоВАЗ чак није успевао ни да направи довољан број примерака пошто је приоритет лежао у извозу.
Када се појавила давне 1977. године, „Нива“ је била је намењена пре свега вожњи по тешко проходним теренима, где обични аутомобили нису могли да прођу.
Међутим, убрзо је постала популарна и као возило које се користи у градовима, на асфалтираним путевима, како у тадашњем Совјетском Савезу, тако и у другим земљама. На врхунцу популарности, чак 70% производње извозило се на страна тржишта, у многе европске државе, па чак и у Јапан. Када је рече о продаји ван граница некадашњег СССР-а и данашње Русије, „Нива“ је до сада нашла власнике у преко 100 земаља света, и у више од 500.000 примерака.Могуће је видети је свуда: у Канади, Јужној Америци, Европи, Азији…негде под другим називима, али увек у истом облику и са истим знаком произвођача из Тољатија на хауби мотора.