Београд подиже споменик у част руском архитекти
1 min read
Руски архитекта Николај Петровић Краснов, неимар који је у области архитектуре, урбанизма, ентеријера и примењене уметности оставио значајан траг у изгледу Београда и бројних градова широм Србије, следеће године добиће споменик у престоници Србије.
Како се наводи у саопштењу службе за информисање града Београда, споменик Краснову биће постављен током одржавања „Дана Москве“, када ће у посету Београду доћи градоначелник Москве Сергеј Собјањин.
То је договорено на састанку градоначелника Београда Синише Малог и амбасадора Руске Федерације у Србији Александра Чепурина који су разговарали о „Данима Москве“, манифестацији која ће бити одржана септембра следеће године у Београду.
Мали је Чепурину предао писмо упућено министру у Влади Москве и руководиоцу Одељења за спољно-економске и међународне везе у Москви Сергеју Черјомину, у којем су дефинисани основни елементи тог привредног и културног догађаја. Договорено је да се на пољу културне сарадње током 2016. године организује постављање споменика архитекти Краснову, као и свечано отварање две рестауриране зграде у Београду, рад руских аутора, а чију рестаурацију ће финансирати Нафтна индустрија Србије, као донацију Београду.
Архитекта Николај Петровић Краснов рођен је 5. децембра 1864. у подмосковском селу Хоњатино, а студије сликарства, вајарства и архитектуре завршио је на Московском уметничком училишту 1885.
Са 24 године постављен је за главног градског архитекту Јалте, на Криму, где је градио репрезентативне објекте за племство и културну елиту.