ИН4С

ИН4С портал

Бан Ки-мун: Новинаре прогоне због непријатних истина

1 min read

ban-ki-mun2-ap_ff

Слобода медија је једно од основних људских права које је кључно за опстанак демократије, изјавио је данас генерални секретар Уједињених нација (УН) Бан Ки-мун поводом Свјетског дана слободе медија, упозоривши да су новинари прогоњени, хапшени и да их убијају.

“Слобода медија кључна је за опстанак демократије…слобода изражавања, независни медији и општи приступ знању учврстиће наше напоре за постизањем трајних резултата за људе и планету”, изјавио је Бан Ки-мун.

Он је упозорио да новинаре и даље отимају, хапсе, премлаћују и убијају јер говоре или пишу о “непријатним истинама”, објављено је на сајту свјетске организације.

“Такво поступање према новинарима је недопустиво у свијету који више него икада зависи од глобалних информативних медија и новинара који у њима раде”, рекао је генерални секртер УН.

“На данашњи Свјетски дан слободе медија позивам све владе, друштва и појединце да активно бране ово темељно људско право”, поручио је Бан Ки-мун.

Он је подсјетио је да је прошле године убијено 70 новинара, од којих су многи изгубили животе у областима у којима се воде оружани сукоби. Ове године иста судбина до сада задесила је 14 новинара.

“У затворима је прошле године умрло 211 новинара, од 2008. их је у егзилу завршило 456, а од 1992. број убијених новинара премашио је 1000 – што је скоро један новинар сваке седмице”, рекао је Бан.

“Ово су узнемирујуће бројке. Иза сваке такве статистике се крије жена или мушкарац који су једноставно обављали свој законити посао”, додао је и истакао да “не сме бити некажњивости за оне који насиљем, застрашивањем или извртањем судских процедура ометају или осујећују њихов рад”.

Према његовим ријечима, “темељна слобода примања и саопштавања информација посредством медија угрожена је сваког дана у години”.

Скупштина УН-а прогласила је Свјетски дан слободе медија 3. мај 1993. у складу с Општом декларацијом о људским правима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<