Балканске везе Ал Каиде: Пламен који би могао да прогута Европу
1 min read
илустрација
Организације повезане са Ал Каидом, а које су регистроване у Босни и Херцеговини, Хрватској и на Косову, на црним су листама Сједињених Држава (САД) и Уједињених нација (УН).
Међу њима је кувајтска Revival of Islamic heritage Society, која подружнице има на Косову и у БиХ, а појашњава се да је на листи санкционисаних због сумње да финансира терористичку организацију Ал Каида. Исти је случај са организацијом из Саудијске Арабије Benevolence International Foundation.
Јасон М. Блазакис, директор Центра за борбу против тероризма и екстремизма и професор Института за међународне студије Мидлебурy, каже да се у последње вријеме појављују имена неколико високо позиционираних терориста са Балкана.
„Примјер је Лаврдрим Муxахери, али није једини. Ал Каида је регрутовала особе са Балкана, тако да Балкан јесте плодно тло за регрутовање нових чланова. А гдје има регрутовања, ту има и покушаја финансирања тероризма. Због тога није изненађење да је неколико ‘хуманитарних организација’ ту регистровано.
‘Хуманитарне организације’ су традиционалан начин да терористичке групе прикупљају средства и не би било изненађење да постоје овакве организације на Балкану и данас, чија средства извлаче ‘лоши момци'“, тврди Блазакис.
У извјештају америчког Стате Департмента о борби против тероризма и насилног екстремизма наводи се да, оно што је заједничко земљама Западног Балкана, су слаби капацитети агенција за провођење закона.
У случају БиХ се указује на „рупе“ у законима те закулисне сукобе између агенција за провођење закона те на личном нивоу између првих људи тих агенција и надлежних министарстава, а у случају Косова се указује на велики број косовских држављана који су се придружили терористичким групама у Сирији и Ираку.
Блазакис је става како је крајњи циљ екстремистичких организација на Балкану регрутовање чланова и прикупљање средстава у државама регије како би проширили изворе финансирања.
„Ако терористи прошире финансијске операције на Балкану то би могло довести до нестабилности и сецесионистичких тензија, што већ дуго разара балканско друштво. Због тога је најважније да закони третирају све грађане једнако и осигурају свима иста права. Лоши и пристрасни закони могу лако довести до паљења искре, јер терористи могу искористити такве законе. А ако ‘Исламска држава Ирака и Леванта’ (ИДИЛ) или Ал Каида буду запалили искру на Балкану, пламен се може лако проширити на остатак Европе, због положаја Балкана“, закључује Јасон Балзакис.
Извор: Радио Слободна Европа

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Gulen se svojim novcem rasirio i na nase Primorje,to nikoga ne zabrinjava bez obzira sto Turska trazi vodju da joj se izruci ,nasi muslimani rado uzimaju novac od brace po vjeri?