Апелациони суд: SKY ECC поруке су законит доказ
1 min read
Скај апликација
Неосновани су жалбени наводи браниоца оптуженог да су шифроване поруке апликације SKY ECC незаконит доказ, јер су прибављене путем међународне правне помоћи, у складу са законодавством Републике Француске и одлукама њених надлежних судова, те као такве не нарушавају основна људска права и слободе, нити супротстављају начелима домаћег правног система, саопштено је из Апелационог суда.
Бранилац истиче да није појашњено којом процесном радњом је доказ из Француске изједначен са домаћим поступцима, те тврди да правна природа тог доказа није јасно одређена.
Апелациони суд, међутим, сматра ове наводе неоснованим, уз образложење да су подаци из SKY ECC апликације законит доказ, јер су прибављени путем међународне правне помоћи на основу важећег законодавства Француске, посредством замолнице Специјалног државног тужилаштва Црне Горе од 07.04.2020. године. Француски правосудни органи – Апелациони суд у Паризу, Суд правде у Паризу и кабинет Бриса Хансеманна – прикупили су доказе у складу са француским законом.
Суд истиче да у складу са начелом „locus regit actum“, за прихватљивост међународних доказа није потребно да буду прибављени по домаћем законодавству, већ по законима земље која их је прикупила. Ова пракса је потврђена од стране Уставног савјета Републике Француске, који је одлучио да су релевантне одредбе француског ЗКП-а у складу са њиховим Уставом (одлука број 2022-987 QПЦ од 08.04.2022).
Докази су достављени Црној Гори у складу с више међународних уговора, укључујући Европску конвенцију о међусобном пружању правне помоћи из 1959, билатералну конвенцију из 1969. између СФРЈ и Француске, као и Конвенцију УН против транснационалног организованог криминала из 2000. године. Све ове конвенције имају примат над домаћим законодавством, у складу са чланом 9 Устава Црне Горе.
Суд је закључио да су докази законито прибављени и да не повређују одредбе члана 17 став 2 ЗКП-а, јер нису резултат мучења, нечовјечног или понижавајућег поступања. Иако је дошло до задирања у право на приватност, суд наводи да је то било у складу са чланом 8 став 2 Европске конвенције о људским правима, с циљем спречавања криминала, што представља легитиман циљ.
Бранилац оптуженог тврдио је да се ради о масовном надзору, али суд констатује да SKY ECC није јавна мрежа већ затворени систем са високим степеном шифровања, због чега је надзор био ограничен. Апликација није захтијевала личне податке, што је додатно наглашено као аргумент у корист законитости прибављања података.