АНБ ангажовала Шарићевог човјека за одржавање просторија
1 min read
Директор Студентске задруге, коју плаћа АНБ, био је човјек који се повезује са осуђеним наркобосом Дарком Шарићем. Наиме, ријеч је о подгоричанину Младену Бајовићу (43), који се повезује са групом осуђеног наркобоса Дарка Шарића. Бајовић је био директор Студентске задруге „Подгорица“, коју је годинама плаћала Агенција за националну безбједност (АНБ).
Студенте из те задруге, АНБ је ангажовала још од 2006. године да чисте просторије те институције, што је констатовано и у извјештају Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2011. годину. Бојовић је са Шарићем директно повезан преко фирме “Тотал Секјурити Сyстем”.
Центар за истраживачко новинарство (ЦИН-ЦГ) дошао је до податка да је та београдска фирма која се бави пословима обезбјеђења, 10. априла 2008. године основала своју кћерку фирму у Подгорици, са истим именом – “Тотал Секјурити Сyстем”.
Та београдска фирма према извјештају српских медија била је под финансијском истрагом због веза са наркокартелом. Њу је 2. јуна 2005. године основао рођак наркобоса Дарка Шарића, Пљевљак Марко Шарић, а регистрована је на адреси Шарићевог стана на Новом Београду.
Центар за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС) открио је раније да је МУП Србије током 2006. и 2007. године издао дозволе за набавку и ношење осам пиштоља за ту Шарићеву агенцију.
Као извршни директор и овлашћени заступник подгоричке кћерке компаније уписан је Младен Бајовић. Италијанска полиција 2008. године идентификовала је групу Шарићевих кријумчара и током те године у неколико акција заплијенила је више од 700 килограма кокаина. Убрзо је за Дарком Шарићем расписана међународна потјерница. Средином новембра 2010. године у Црној Гори је ухапшен његов млађи брат Душко Шарић.
Према подацима Централног регистра привредних субјеката (ЦРПС), неколико мјесеци касније, 24. маја 2011, Младен Бајовић постаје једини власник подгоричке фирме „Тотал Секјурити Сyстем”.
То је два мјесеца прије него што је црногорски Виши суд 27. јула 2011. године донио рјешење о привременој забрани располагања милионском имовином Душка Шарића. У ЦРПС-у се може видјети да је Бајовић 3. децембра 2014. године промијенио име фирме “Тотал Секјурити Сyстем” у “Глобал Секјурити”, односно девет мјесеци након хапшења Дарка Шарића, које се догодило у марту исте године.
Старији Шарић је у Београду првостепеном пресудом осуђен на 20 година затвора због шверца кокаина и прања новца.
Са друге стране, Студентска задруга “Подгорица” основана је у августу 2002. године.
Све до 25. августа 2008. године Бајовић се, према подацима ЦРПС, водио као један од девет директора те студентске задруге. Од 10. априла до 25. августа 2008. године Бајовић је паралелно радио као директор у Шарићевој фирми и Студентској задрузи.
У 2007. години АНБ је задрузи у којој је тада формално био директор Бајовић уплатио више од 15.000 еура. У извјештају ДРИ за 2011. годину је писало да просторије АНБ-а годишње чисти десетак особа којима преко Студентске задруге “Подгорица” она мјесечно плаћа у просјеку по 450 еура.
Тако се на годишњем нивоу потроши преко 38 хиљада еура за одржавање хигијене у објектима подручних једница АНБ, укључујући мјесечну провизију од 235 еура коју добија задруга.
Садашња директорка не зна кога је замијенила
Новинар ЦИН-ЦГ контактирао је садашњу директорку Студентске задруге „Подгорица“ Раду Поповић која је саопштила да Бајовић није био директор те задруге.
„Бајовић није био директор ове задруге“, рекла је Поповићева. Њен одговор, међутим, не потврђују подаци ЦРПС.
Поповићева је морала знати Бајовића с обзиром на то да је била овлашћено лице задруге у вријеме кад је он био директор. На питање новинара колико дуго студенти те задруге чисте у АНБ-у, Поповићева није конкретно одговорила.
„Нисам сигурна. Немам те податке код себе. Прошле и претпрошле године знам да нисмо радили, али ранијих година јесмо. Некад нас ангажују, некад не“, казала је Поповићева.
Према подацима аналитичке катрице Агенције за националну безбједност за период од 7. до 14. априла 2014. године, у коју је ЦИН-ЦГ имао увид, на рачун Студентске задруге „Подгорица“ уплаћено је око 5.280 еура.
АНБ: Провјере по закону
Из Агенције за националну безбједност саопштили су да Избор најповољнијег понуђача за вршење услуга одржавања службених просторија Агенција за националну безбједност реализује у складу са Законом о јавним набавкама;
„Са Студентском задругом ’Подгорица’, након окончаног јавног позива, Агенција је имала закључен уговор у 2013. години на период од годину дана на износ 15.000 еура, док је у току 2014. и 2015. године након спроведеног јавног поступка, изабрано друго правно лице које је у поступку бодовања остварило највећи број бодова”, казали су из тајне полиције.
Из АНБ-а су саопштили да у складу са Законом о АНБ, Законом о тајности података и подзаконским актима донијетим на основу њих, “врше безбједносне провјере за она лица која послове извршавају у просторијама означеним као безбједносне зоне”.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

