ИН4С

ИН4С портал

Америка, Шведска или Британија – шта чека Асанжа?

Оснивач Викиликса Џулијанс Асанџ ухапшен је у четвртак. Британски посланици траже његову екстрадицију у Шведску.
Asanžu

Асанж у Вестминстерском суду. Фото: gettyimages

Оснивач Викиликса Џулијанс Асанџ ухапшен је у четвртак. Британски посланици траже његову екстрадицију у Шведску.

Око 70 посланика британског парламента потписало је петицију у којој траже да се, уколико шведске власти то буду тражиле, Асанж пребаци у Шведску.

Посланица лабуриста Стела Криси писмо је поделила на Твитеру, а оно је послато и министру унутрашњих послова Сајиду Џавиду, преноси „Скај њуз“.

“Пишемо вам како бисмо затражили да урадите све што можете како бисмо осигурали могућност да Џулијан Асанж буде пребачен у Шведску, ако та земља упути захтев за екстрадицију. Тако би могла да се закључи формална истрага о наводном силовању, и, ако је прикладно, може се подићи оптужница, као и то да свако суђење тамо може да се обави“, наводи се у писму. Ми, наравно, не претпостављамо кривицу, али верујемо да би требало следити прописан процес и да подносилац тужбе треба да види правду“, наводи се у писму.

Апелује се да министар стане уз жртве сексуалног насиља, као и да се сада случај против Џулијана Асанжа адекватно испита.

Оснивач Викиликса се иначе суочава и са могућношћу екстрадиције у САД, под оптужбом да је планирао хакерски упад у владин систем, заједно са Челси Менинг.

Асанж је ухапшен у четвртак у еквадсорској амбасади у Лондону, где је боравио још од јуна 2012. године.

До тога је дошло након што је влада Еквадора одбацила захтев за азил, оптужујући га да се меша у међународне односе и да је непријатан према особљу амбасаде.

Асанж (47), пореклом из Аустралије, суочава се са оптужбом за силовање у Шведској. Међутим, оптужба ће истећи наредног августа.

Ипак, и поред тога што неки лабуристи траже његову екстрадицију, вођа лабуриста Џереми Корбин захтева да се тај потез блокира.

“Изручењу Џулијана Асанжа у САД због откривања доказа о злочинима у Ираку и Авганистану британска влада треба да се супротстави“, навео је Корбин.

Да подсетимо, Викиликс је објавио стотине хиљада поверљивих војних докумената 2010. године.

На једном снимку који је објављен забележено је како амерички војни хеликоптер пуца на цивиле у Ираку 2007. године.

Амбасада САД у Лондону навела је у петак да има тек нешто мање од два месеца да представи Британији детаљне доказе како би оправдали Асанжово потенцијално изручење.

Извор: б92

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Америка, Шведска или Британија – шта чека Асанжа?

    1. Asanz vise uopste nije bitan. On jeste prekrsio desetine zakona u US, GB, FRA itd odavanjem DRZAVNIH TAJNI.

      Nijedna od tih drzavnih tajni se ne odnosi na raspored vojske, identitet svojih spijuna, privredne tajne i sl. Da je to radio, trebalo bi ga obesiti, kako ti lepo rece.

      On je otkrio drzavne tajne, koje razotkrivaju LAZNU FASADU, sta je u pozadini raznih odluka, koje su se u proslosti razotkrivale tek posle 20, 30 godina, kad drzava odobri da se sve drzavne tajne obelodane (kad je vec kasno za bilo kakav benefit od otkrivanja tih tajni).

      Evo primera: Da je Asanz uspeo da objavi sve email iz vremena pred okupaciju Iraka, ja garantujem da do tog rata ne bi ni doslo. Narod bi video da su IZGOVORI za napad na Irak totalna izmisljotina, koju je „duboka drzava“ namerno sklepala da bi demostrirala svoju „kredibilnost“. To bi znacilo da bi oko pobijenih 700 000 Iracana i danas bili zivi, 4 miliona izbeglih Iracana bi ostali na svojim ognjistima, oko 10ak hiljada ubijenih mladih US marinaca i pesadinaca bi i danas bili zivi i oko 50ak hiljada tesko osakacenih US vojnika bi bili u celini i zdravi ljudi. Sadam bi danas ratovao sa Iranom (kao Trampov saveznik), umesto sto Tramp-US mora da ratuje sa Iranom….

      U US postoji institucija ZVIZDACHA, sto se nazalost ne moze primeniti na Asanza. On je NA KRATKU STAZU naneo veliku stetu US, ali NA DUGU STAZU je doneo ogromnu korist pre svega nama u US, pa i ostalom Svetu, kako sam to pokazao na malom, ilustrativnom primeru.

      Uporedio bih njegov slucaj sa LAGANJEM NA SUDU. Na pocetku sudjenja, sve pobijas, nisi mrava zgazio. Sudjenje u civilnom sudu u US traje po 3, 4 godine. Tek negde pri kraju sudjenja shvatis da bi svima bilo 10 puta bolje da su svi istresli sav prljav ves jos prvog dana sudjenja, jer je sav taj prljav ves kod svih ucesnika izasao na videlo posle 4 godine, posle UVECANIH kazni i stotine hiljada dolara kasnije.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *