ИН4С

ИН4С портал

Амерички аналитичар: Црна Гора ушла у НАТО да би се заштитио корупмпирани режим

1 min read
"Врло је чудна изјава Џона Мекејна да је Црна Гора највећи демократски пројекат. Чињенице су на једној страни, а Џон Мекејн на другој", истакао је Бардош.

Тродеценијска власт и моћ Мила Ђукановића не дозвољава демократизацију Црне Горе, наводи “Дан” ријечи америчког аналитичара и бившег професора на Универзитету Колумбија у Њујорку др Гордона Бардоша.

“Да ли је улазак Црне Горе у НАТО повећао колективну одбрану или се ради само о заштити једног корумпираног режима?”, упитао је Бардош.

Осврнуо се и на изјаву америчког предсједника Доналда Трампа да су Црногорци агресиван народ и да могу да изазову трећи свјетски рат.

“Амерички предсједници углавном су покушавали да вуку потезе који не праве никакве проблеме за америчке националне интересе. У тренутку када је главни проблем у свијету нуклеарно наоружање и потенцијални рат тим оружјем, врло је чудно да се неко бави једном малом државом као што је Црна Гора”, наводи Бардош.

Шта ако Црна Гора није демократска држава и ако је Русија није стварно напала?

“Спекулише се да је државни удар намјештен, с обзиром да његова сама поставка не изгледа превише озбиљно. Шта ако Црна Гора није демократска држава, и ако је Русија стварно није напала? Након свега, сигурно је да је врло чудна демократија у којој владајућа партија непрекидно држи власт годинама, а владајући моћник Мило Ђукановић је на челу државе скоро три деценије”, констатовао је Бардош.

Он се осврнуо и на одлуку Међународне новинарске мреже Organized Crime and Corruption Reporting Project (ОЦЦРП) да Ђукановића 2015. прогласи за човјека године због његовог доприноса организованом криминалу, те поменуо и Репортере без граница, који су оцијенили да је Црна Гора изузетно лоша по питању медијских слобода.

“То је све врло чудно кад се погледа изјава Џона Мекејна, америчког сенатора, да је Црна Гора највећи демократски пројекат. То су чињенице на једној страни, а Џон Мекејн на другој”, истакао је Бардош.

Он се oсврнуо и на два претходна “државна удара” у Црној Гори, из 2006. и 1997. године.

“Године 2006. полиција је спровела акцију ‘Орлов лет’. Сама поставка тог наводног државног удара врло је смијешна, а неколико ухапшених тужило је црногорску владу због тортуре и злостављања чак и пред Европским судом за људска права у Стразбуру, који је пресудио у њихову корист.

Тај случај и случај из 1997. године, једноставно упућују на закључак да кад је Ђукановићу политички веома тешко он успијева да се спаси режирањем државног удара”, закључио је Бардош.

Смијешно давати америчке животе за заштиту махинација иностраних шарлатана

“НАТО жели да оствари геополитичке и геостратешке интересе Запада, прије свега Америке, на простору Балкана, тако да са те стране посматрам црногорски улазак у чланство те војне алијансе”, сматра Бардош, наводи “Дан”.

Истиче да је оправдан Трампов закључак да је глупо давати америчке животе “за заштиту неких махинација иностраних шарлатана”.

“Ако Вашингтон и Москва остају заиста одлучни у томе да претворе Балкан у још један фронт за Хладни рат, прави губитник ће бити демократија у Југоисточној Европи”, закључио је амерички професор.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

<
     

Слични текстови

1 thoughts on “Амерички аналитичар: Црна Гора ушла у НАТО да би се заштитио корупмпирани режим

  1. Шта је и ко је у montenegru је одавно ноторна ствар. Председник Трамп је објаснио да неће дати да његови војници гину како би штитили корумпирани режим у Подгорици. Био је толико јасан, да је и најглупљи схватио!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<