Америчка војна возила ушла у Украјину
1 min read
Америчка војна возила ушла су у Украјину из Мађарске како би учествовала у заједничким украјинско-америчким војним вежбама у Лавовској области, рекао је данас новинарима прес-секретар украјинске граничне службе Олег Слободан.
Мађарски сајт „Карпатир“ објавио је јуче неколико фотографија војног конвоја распоређеног на мађарско-украјинској граници, који подсећа на конвој НАТО-а.
Возила су била смештена у пограничном граду Захони у источној Мађарској, а на објављеним фотографијама могли су се видети „хамери“ и вишенаменске варијанте америчког осмоточкаша, док су многа од њих била прекривена церадом.
„Као што знате, у току су заједничке војне вежбе Украјине и Америке, тако да су војна возила и опрема која учествује у вежбама ушли на украјинску територију“, објаснио је Слободан, додајући да ће возила напустити земљу кад се вежбе буду завршиле.
Више од 300 америчких војних инструктора стигло је у априлу у Украјину, како би у наредних шест месеци обучавали украјинску Националну гарду.
Нешто касније, изасланик самопроглашене Доњецке Народне Републике Денис Пушилин рекао је да долазак америчких војних инструктора у Украјину може довести до ескалације сукоба у Донбасу.
Он је такође изразио забринутост да би војна возила могла да остану у Украјини и након што се вежбе заврше.