ИН4С

ИН4С портал

Ако Србија жели у ЕУ мораће да призна Косово

Европска унија

Ако желе да уђу у ЕУ, Београд и Приштина имају обавезу да потпишу још један споразум којим ће се омогућити пријем Косова у Уједињене нације.

evropska-unija-eu-pixabay-650x407

 
Пуноправно чланство Косова у УН омогућиће и улазак у друге међународне организације, попут ОЕБС, Савјета Европе и, на крају, Европске уније, кажу западни дипломатски извори “Блица” објашњавајући шта доноси будући споразум, такозвани Брисел 2, о којем се ових дана спекулише у јавности.
Како истичу, “правно обавезујући споразум Србије и Косова” није ништа ново и његово потписивање се у стратешком оквиру ЕУ за преговоре са Србијом наводи као обавеза Београда. Чим је Србија ушла у преговоре са Унијом, она се аутоматски сагласила и са овом одредбом, указују западне дипломате.
Ипак, шта заправо подразумијева тај документ, укључујући чланство Косова у УН, не пише у оквиру за преговоре. Наши саговорници објашњавају, међутим, да се Србија обавезала да неће кочити улазак Косова у ЕУ, а пуноправни статус у УН је један од основних предуслова да би нека земља постала чланица Уније.
Западни извори одбацују тврдње из Приштине да би се “Брисел 2” звао “мировни споразум” и да би га двије стране потписале 2016. године.
То су само жеље једне стране, истичу они, тврдећи да исто важи и за жељу Приштине да у споразум буде уграђена одредбе о “ратној одштети” Београда према Приштини.
– Правно обавезујући споразум мора бити потписан до краја преговора ЕУ и Србије о приступању, кад год се то десило – кажу саговорници “Блица”. Подсјетимо, амбиција Владе Србије је да се преговори заврше до краја 2018, како бисмо ушли у ЕУ до краја 2020. године.
Шта пише у Оквиру ЕУ за преговоре
“Овај процес (дијалог Београда и Приштине) обезбјеђује да обје стране могу да наставе својим европским путем, избјегавајући при том да једна другу могу ометати у овим напорима, и треба постепено да доведе до свеобухватне нормализације односа између Србије и Косова, у форми правно обавезујућег споразума до краја приступних преговора са Србијом, уз изгледе да обе стране буду у стању да у потпуности остварују своја права и испуњавају своје обавезе”, наводи Блиц.
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *