Бомбе спремали и пре Клинтона

Бил Клинтон и његова администрација су изгледа били мала маца у својим ставовима према кризи у СФРЈ у односу на Џорџа Буша Старијег који је још почетком 1993. године планирао бомбардовање БиХ, Србије и Црне Горе.
Ово је само део из управо обелодањених тајних докумената ЦИА из којих произилази да администрација Џорџа Буша не само што није била нимало неутрална, већ је увелико припремала “План три” који је подразумевао ваздушне нападе на војне и индустријске мете и институције у БиХ, Србији и Црној Гори.
О суштини овог Бушовог плана, Клинтон је био извештен већ у првој недељи свог мандата, а о детаљима му је реферисао тадашњи начелник Генералштаба америчке војске, генерал Колин Пауел.
“У првој рунди напада мете би биле Аеродром Бањалука и Аеродром Залужани, морнаричка постројења у Црној Гори, артиљерија око Сарајева, постројења у склопу Владиних институција босанских Срба у Палама и део војних и индустријских постројења у северној Србији. Други талас напада би укључио тактичке мете. Губици наших снага би били минимални, али би цивилне жртве биле високе. Напади би резултирали великим таласом избеглица. Јавни протести би били велики, а наши кључни савезници вероватно не би пристали учествовати у таквој операцији. Руси би полудели”, објаснио је Пауел, а ЦИА записала у документу који је састављен 29. јануара 1993. године.
Генерал Бранко Крга, некадашњи начелник Генералштаба Војске СРЈ и обавештајац који је тих година био ангажован у Москви, каже да Руси већину ових података тада нису имали, али да је то и разумљиво јер су се они тада углавном бавили унутрашњим проблемима.
– И Руси су наравно имали више могућих сценарија и подсценарија расплета догађаја у СФРЈ, али тих година су имали много више својих проблема да би се интензивније бавили нашим питањем. Ипак, и ове документе ЦИА не треба буквално читати јер сам уверен да су “прилагођени” за објављивање, односно из њих је избачено све оно што би могло да штети интересима САД – каже Крга.
На састанку државног и војног врха САД од 5. фебруара 1993. године, Клинтонов саветник Сенди Бергер предлаже да “САД читав проблем препусте Европљанима”, укључујући и ангажовање војних трупа, али Клинтон је то одбио уз коментар да се то не може урадити “јер би САД изгубиле своју лидерску позицију у свету”.