Како је изгледао први телефонски позив?
1 min read
Илустрација
На данашњи дан, 3. марта 1847. рођен амерички филолог шкотског поријекла Александер Грејем Бел, проналазач телефона. Послије студија медицине у Единбургу и Лондону преселио је у САД и посветио се лијечењу глувих. Телефон је патентирао 1876. у Бостону, што му је донијело славу, али и бриге. Патент није био заштићен, па су га многи покрали и тек је 1886. Врховни суд САД пресудио да је он једини власник патента. Богат и славан, потом се потпуно посветио старом послу – лијечењу глувих.
Прије интернета главна тачка људске комуникације на даљину био је телефон, који постоји и данас, али све мање личи на свог фиксног рођака, а све више на мали носиви рачунар чија функционалност константно еволуира.
До успона интернета управо је телефон представљао технологију која се најбрже трансформисала, а први успјешан телефонски позив догодио се 10. марта 1876, а обавио га је Александар Грејам Бел, преноси Б92.
“Господине Вотсон, дођите овамо, желим да вас видим”, гласиле су прве ријечи које је ико икада изговорио у телефонску слушалицу, а дио су разговора између Бела и његовог асистента који се налазио у сусједној просторији.
Бел је, као и његов отац прије њега, највећи дио каријере провео у проучавању људског гласа и говора. Тако се у неком тренутку заинтересовао и за систем преношења гласа на даљину, који је у то време описиван као “вокални телеграф”, те је на основу тога са инжењером Томасом Ватсоном креирао први телефон.
Двојица научника су у јуну 1875. успјели да пренесу гласовне вибрације са једног пријемника на други, али су ријечи биле непрепознатљиве иако је било јасно да се ради о људском гласу.
До марта 1876. систем је довољно напредовао, те је Бел вјеровао да је спреман за преношење разумљивог људског гласа, што се и догодило 10. марта.