Како је изгледао први телефонски позив?
1 min read
Илустрација
На данашњи дан, 3. марта 1847. рођен амерички филолог шкотског поријекла Александер Грејем Бел, проналазач телефона. Послије студија медицине у Единбургу и Лондону преселио је у САД и посветио се лијечењу глувих. Телефон је патентирао 1876. у Бостону, што му је донијело славу, али и бриге. Патент није био заштићен, па су га многи покрали и тек је 1886. Врховни суд САД пресудио да је он једини власник патента. Богат и славан, потом се потпуно посветио старом послу – лијечењу глувих.
Прије интернета главна тачка људске комуникације на даљину био је телефон, који постоји и данас, али све мање личи на свог фиксног рођака, а све више на мали носиви рачунар чија функционалност константно еволуира.
До успона интернета управо је телефон представљао технологију која се најбрже трансформисала, а први успјешан телефонски позив догодио се 10. марта 1876, а обавио га је Александар Грејам Бел, преноси Б92.
„Господине Вотсон, дођите овамо, желим да вас видим“, гласиле су прве ријечи које је ико икада изговорио у телефонску слушалицу, а дио су разговора између Бела и његовог асистента који се налазио у сусједној просторији.
Бел је, као и његов отац прије њега, највећи дио каријере провео у проучавању људског гласа и говора. Тако се у неком тренутку заинтересовао и за систем преношења гласа на даљину, који је у то време описиван као „вокални телеграф“, те је на основу тога са инжењером Томасом Ватсоном креирао први телефон.
Двојица научника су у јуну 1875. успјели да пренесу гласовне вибрације са једног пријемника на други, али су ријечи биле непрепознатљиве иако је било јасно да се ради о људском гласу.
До марта 1876. систем је довољно напредовао, те је Бел вјеровао да је спреман за преношење разумљивог људског гласа, што се и догодило 10. марта.
Шест мјесеци након првог успјешног позива Бел је тестирао и први разговор на даљину, који се одвијао између пријемника који су један од другог били удаљени нешто више од три километра.
У том тренутку је телефонска технологија још увек била далеко од модерног система за комуникацију, али су постављени први стабилни темељи, што је касније омогућило да се чујемо даље него икада пре, пише PC Press.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

