Данска: Општина буди ученике по кућама да би ишли у школу

илустрација
Социјални радници једног богатог приградског насеља Копенхагена почели су да обилазе куће и станове, како би будили ученике који имају велики број изостанака из школе.
Како преноси АФП, општина је прибегла овој методи “утеривања дисциплине”, јер су школама више него дојадила ђачка оправдања.
Мера, међутим, није наишла на свеопште одобравање. Многи сматрају да је Данска почела да се превише меша у приватан живот становника.
– Било је конфликтних ситуација, али су људи које смо послали да обаве овај посао добро обучени за то. Наравно да је било отпора – казао је Барбро Лундквист, социјални радник у резиденцијалном предграђу Естербро.
Након годину дана примене, 33 одсто ђака узраста од седам до 15 година, која су била обухваћена овом мером, почело је да редовно одлази у школу. Око 80 одсто ове деце су и раније била у контакту са социјалном службом због других разлога.
– Очигледано да постоји проблем у породици када имате огроман број изостанака. Овде није реч о обичним породицама Естерброа. Морамо да учинимо оно што је најбоље за ту децу, јер можда нећемо успети да на време решимо проблеме родитеља – објаснио је Лундквист.