ИН4С

ИН4С портал

Луиђи Мантели: Путин прави гвоздени лук око Европе

1 min read
Руска интервенција у Либији за циљ има да опколи Европу у великој геостратешкој игри надмудривања, изјавио је недавно бивши шеф италијанских оружаних снага Луиђи Бинели Мантели.

Руска интервенција у Либији за циљ има да опколи Европу у великој геостратешкој игри надмудривања, изјавио је недавно бивши шеф италијанских оружаних снага Луиђи Бинели Мантели.

Луиђи Бинели Мантели -лево

Овај Италијан предводио је оружане снаге своје земље у периоду од 2013-2015. године, а за „ЕУ Обзервер“ изјавио је да је руска интервенција у Либији део далеко ширег плана, а не пуке жеље за још више нафте, или борбе против тероризма и спречавања мигрантског таласа.

– Главни циљ руског председника Владимира Путина је да Русија претекне САД у улози глобалне силе, и израсте у лидера пост-хладноратовског међународног поретка. Веома важна полуга у остварењу тог плана је јачање стратешког присуства на Арктику, Балтику, Црном мору и Медитерану. То је прави гвоздени лук – рекао је Мантели.

Пензионисани адмирал је изјавио да су то његови лични ставови, те да не репрезентују званични став Италије, бивше колонијалне силе у Либији, која је уједно и предвоник међу ЕУ земљама које се залажу а сабилизацију ситуације у тој афричкој земљи, где влада потпуна анархија од свргавања и погубљења Моамера Гадафија.

Нови „гвоздени лук“ представља поновну совјетизацију Русије и активирање старих база на крајњем северу, али и дуплирање војних снага у балтичкој енклави Калињинграду.

Руски председник, Владимир Путин

Пре три године, Русија је анектирала Крим и поново изградила јако упориште у Црном мору. Добијање база у Сирији поново је омогућило излаз на топла мора, док је договор са Кином о заједничкој бази у Џибутију страховито ојачало руску морнарицу. Уз то, Путин јача везе са Египтом, али и са либијским адмиралом Халифом Хафтаром, који не признаје одлуку Уједињених нација, САД и ЕУ да се званичном владом Либије сматра влада националног јединства (ГНА).

– Ако погледате руске морнаричке базе, нарочито ону заједничку са Кином, Европа је потпуно опкољена са истока и југа – истиче Мантели.

Генерал је додао да је украјински конфликт већ дуго у пат позицији, као и да је Запад сада у много озбиљнијој борби за Русијом, која се тиче превласти у Медитерану. Мантели је додао да је „Русија адмиралу Хафтару, који контролише источну владу у Тобруку, дала новац, опрему, обуку и дипломатску подршку“.

Било би разумно очекивати да Путин заузврат тражи отварање руске базе у Либији.

Адмирал Мантели наводи да је Хафтар био једини човек који је „деловао способно да поврати ред у Либији“. Иако су ЕУ и НАТО државе подржале владу националног јединства, италијански адмирал сматра да је у питању „слаба влада“.

– Једини фактор у Либији која има шансе да поврати јединство или макар контролу над земљом је Хафтар. Влада у Триполију је подељена и слаба, може да се распадне у сваком моменту – повлачи Мантели и додаје да би „било разумно претпоставити да је Путин од Хафтара тражио дозволу за отварање поморске базе у замену за помоћ коју му пружа“.

Италијан је истакао да ипак овакво распоређивање руских снага не треба посматрати у војном смислу, као некакву акцију против ЕУ, већ у ширем контексту, као велику стратегију и геополитичку игру која за циљ има повратак некадашње глобалне моћи Русије.

– Улога борбе за утицај против Русије припада НАТО алијанси, а не Европској унији – подвукао је Мантели.

„ЕУ Обзервер“ подсећа да су државе чланице Европске уније креирале планове за ширу војну кооперацију, али да су они још у раној вази. Државе ЕУ остају дубоко подељене када је реч о кључним питањима попут дубље интеграције и начинима решавања мигрантске кризе. Не треба заборавити и Брегзит, као и заокрет у америчкој спољној политици: Трампове САД сада су окренуте искључиво себи.

– Треба бити искрен и рећи да Европска унија данас није стратешка сила – рекао је Мантели.

Реалполитика

Према речима италијанског адмирала, Запад је направио грешку када је улетео у прављење савеза са државама попут Грузије и Украјине, које су имале (или и даље имају) ратни конфликт са Русијом.

– Да је Запад бившој совјетској сфери утицаја приступио умереније и озбиљније, данас би био у далеко бољој позицији – рекао је Мантели „ЕУ Обзерверу“.

Адирал је поновио да је Запад требало да усвоји „оштроумну и реалистичну стратегију у односима са Русијом, а то значи сарадња, а не отворена конфронтација сваком потезу који Путин повуче“.

– У таквој стратешкој игри, Запад би имао довољно простора и времена да се са Русијом такмичи у другим стварима, када су у питању везе са Кином, Ираном, Егитом, Либијом.. – изјавио је адмирал.

Мантели је рекао да ове његове изјаве не би требало да буду схваћене погрешно.

– Да се разумемо, не подржавам Путина. само сам реалистичан. Хафтар је најбољи реалполитични избор у Либији, иако није најбољи по питању демократије и људских права. Либији треба јак лидер, као што је некад био Гадафи, неко ко је у стању да под контролом држи наоружана племена. То није политички коректно, али то је реална политика – закључио је Луиђи Бинели Мантели.

(Блиц – Владимир Филиповић)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *