Ново раздобље?
1 min read
Маргинализација опозиције је без преседана. Чак и 1990. она је имала већину у централним београдским општинама
Исход ванредних скупштинских избора сличнији је предвиђањима пропагандиста и спинера победника него свим другим релевантним истраживањима и стручним проценама… Апсолутна победа СНС-а нема преседана у историји Друге републике (Србије после 1990. године). Могуће ју је упоредити са победом СПС-а на првим послератним вишестраначким изборима. Маргинализација опозиције је, међутим, без преседана. Чак и 1990. она је имала већину у централним београдским општинама.
Процене домета ове велике промене су многобројне, мада не много међу собом различите. Спомињан је „политички цунами”, „крај 5. октобра”, „пораз деснице у Србији”, „крах друге Србије”…
Мислим да исход ових избора можемо да упоредимо са првим вишестраначким изборима у Хрватској априла 1990. године. Тада је једна по имену нова странка успела да после само неколико месеци легалног рада на изборима стекне апсолутну власт. Формула успеха ХДЗ-а била је садржана у њеној прилагођености тежњама већине Хрвата и тадашњих великих сила. Таква странка новог имена, једва нашминканог старог, иначе прилично ноторног програма, прихватила је идеје емиграције (чак и неке усташко-фашистичке), демократских дисидената, популистичке тековине и људе комунизма, наслеђе маспоковских националиста… И све их заједно победила на изборима. Тако је стекла подршку народа па је испало да модерну Хрватску државност нису утемељили комунисти, а бивше робијаше су из првог реда у катедрали отерали умировљени удбаши.
Нешто слично се догодило и код нас. Програм петог октобра преузела је странка чије је вођство до пре пет година у реформама видело опасност, пљачку и империјалистичку заверу. „Пинки”, који је недавно видео Хелмута Кола (веома заслужног за уништење наше југословенске домовине), некада је вероватно патио што војводине ракете имају домет само до Рима… Ипак, у савременој политици дела говоре више од речи, а изборни успех представља циљ сам по себи и амнезичну амнестију…
Данас је у Србији апсолутну власт и лагодну могућност промене устава добила странка која је преузела програм својих противника, име крвних непријатеља својих адоптираних политичких предака, започела је реформе у којима се о болу само говори, зауставила задуживање тако што га је повећала, партијску државу претворила у страначку, док се против корупције борила прво у телевизијским студијима, а тек потом у судницама…