IN4S

IN4S portal

Predložen zakon o zaštiti ćirilice

1 min read

Grupa poslanika crnogorskog parlamenta predložila je zakon o zaštiti ćiriličnog pisma, navodeći da ne postiji nijedan razlog za napuštanja ćirilice koja je, kako se navedi u obrazloženju, ostala jedna od osnovnih odrednica našeg identiteta. cirilica

Zakon su predložili poslanici Neven Gošović, Aleksandar Damjanović, Radovan Asanović i Novica Stanić. Oni ističu da ne postoje ni istorijski, ni kulturni, ni estetski, ni ligvinistički, ni vjerski, ni tehničko-tehnološki razlozi za napuštanje ćirilice.

„Njeno napuštanje znači prekid sa našim kulturnim i duhovnim identitetom, odnosno odricanje od svog kulturnog nasleđa“, smatraju ovi poslanici.

Podsjeća se na ustavnu odredbu o ravnopravnosti ćirilice i latinice i ocjenjuje da ćirilica u Crnoj Gori nema taj status.

„U kratkom vremenu, posebno nakon donošenja Ustava Crne Gore, 2007. godine, svi javni natpisi, nazivi ustanova, institucija, škola, putokaza, ulica – ispisani su latinicom. Na latinici se vode i sva državna administracija i korespodencija, uz potpuno zapostavljanje ćiriličnog pisma“, kaže se u zakonskom obrazloženju.

Upozorava se da ukoliko bi se nastavio ovaj trend ćirilice nestalo sa ovog prostora.

„To bi bio ne samo nedopustiv diskriminatorski čin prema onom dijelu ovdašnjeg stanovništva koji to pismo doživljava kao jedan od najvažnijih činilaca svog nacionalnog, kulturnog, jezičkog i duhovnog identiteta, nego i nezapamćeno anticivilizacijsko nasilje nad istorijom i kulturom Crne Gore“, kaže se u predloženom zakonu.

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Predložen zakon o zaštiti ćirilice

  1. Napišite pravilno, Srpski nacionalni savjet zajedno sa vodećim naučnicima u oblasti jezika i pojedinim poslanicima su izradili predlog zakona o zaštiti ćirilice od protiustavne diskriminacije i podnijeli inicijativu.

    Na tu inicijativu su poslanici koje ste naveli, predložili zakon.

    Nemojte zlog neprijateljstva frakcije DF-a NOVE čije interese zastupate da obmanjujete javnost. To je ipak novinarski neetično pa time postajete kao Pobjeda. Ili Vijesti,nema razlike.

    1. Dobri moj Nihile,
      vjerovatno ima istine u tome što si napisao, ali prosto je nebitna ta neprecizna informacija, da li je Zakon iniciran od strane Savjeta (šta je Savjet, grupa falsifikatora koja se lažno predstavlja, čast izuzecima) grupa naučnih radnika, (kojih naučnih radnika) i na kraju jedino izvjesno je da je IN4S naveo grupu poslanika predlagača, vijest je objavljena, što IN4S razdvaja od Pobjede i Vijesti. Manje bitno, ali možda vrijedi pomenuti, Nihil sub sole novum je ispravnije. Nominativ jednine od novus piše se novum. Vrlo bitno je da prođe Zakon, a najvažnije je da se mi koristimo ćirilicom i istinom. I javi se Nihile..

  2. Nije dovoljno donjeti zakon o zaštiti ćirilice i nadati se da će je taj isti zakon zaštititi. Zaštita ćirilice mora da počne od nas samih da svako naše slovo čak i zarez budu ispisani na ćirilici, da nam ćirilica bude jedino pismo kojim pišemo kada pišemo srpski,što bi rekao naš šjor Malović, treba da mislimo na ćirilici. Koliko smo u mogućnosti zahtjevati da svaki dokument ili zapisnik, a to se posebno odnosi na poslanike, da li republičke ili opštinske, sve jedno, da zahtjevaju da ta dokumenta budu ispisana na ćirilici, svaki dokument, račun i sl. da ispunjavamo na našem pismu jer odbrana ćirilice i njen opstanak znači odbranu i opstanak nas samih.
    Pametnom dosta. Uzdravlju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *