Звоно за Југ Богдана
1 min read
Немоћна да га сама и уз помоћ сиромашних мештана набави, Управа манастира Давидовица, у селу Гробнице, у Лимској долини, удаљеног 2,5 километара од Бродарева, упутила је ових дана апел свим добрим људима и верницима у Србији и дијаспори да помогну набавку великог звона, тешког 300 килограма, које би у сазвучју са два мања звона позивало вернике између Лима и Јадовика на богослужења, венчања, крштења.
Обнова манастира траје 15 година, на обнови су радили стручњаци Републичког завода за заштиту споменика културе, помогла је и Канцеларија владе Србије за односе са црквама и верским заједницама, на рестаурацији фресака радили су и стручњаци из Италије.
- Мало звоно од 80 килограма послали смо на рестаурацију у ливницу у Белосавцима, за средње, тешко 150 килограма, некако смо сакупили паре, а за треће, главно, најтеже и најскупље, чекамо донаторе.
- Надамо се да ће се појавити људи добре воље који ће нам помоћи да решимо и овај проблем – каже игуманија Давидовице Дарија (Поповић) и наглашава да ће велико звоно бити изливено у знак захвалности косовским јунацима – Југ Богдану и Браћи Југовић који су, по легенди, рођени у овом крају и сахрањени у Давидовици. Звоно ће бити намењено спасу и избављењу многонастрадалог српског народа на Косову и Метохији, српском духовном огњишту.
Грб Немањића
Српска светиња у долини Лима задужбина је монаха Давида, Вукановог сина и унука Стефана Немање, по коме је и добила име. Кроз историју је више пута рушена, обнављана, па опет рушена, својевремено један од иницијатора обнове ове немањићке задужбине, данас директор Музеја у Пријепољу Славољуб Пушица такође сматра да су у манастиру сахрањени Југ Богдан и његови синови браћа Југовићи.
Италијански мајстор убацује кречни малтер
- У северном параклису Танасије Пејатовић је 1907. године нашао гробну плочу на којој пише “раб Божији Димитрије, а зовем се Вратко”, који је, у ствари био жупан Југ Богдан, на плочи је и грб Немањића, што је права реткост – прича Пушица и додаје да је 1958. године уз северни зид ове светиње пронађено осам лобања за које археолози претпостављају да су остаци Југовића.
Нема сумње да је царица Милица, која је рођена у Слатини, недалеко од Давидовице, своју браћу, косовске јунаке, сахранила тамо где су рођени и где су крштени – наглашава Пушица.
Орање порте