Пут без повратка: “Зло прољеће `92” сурова судбина “Никшићко-шавничке и барске групе” болна прича коју друштво не смије да прећуткује
1 min read
У Никшићком позоришту приказан је документарни филм “Зло прољеће `92” који је резултат деветомјесечног рада Радио телевизије Никшић о суровом страдању никшићко – шавничке и барске групе у злогласном сплитком логору “Лора” и “Дувну”, у априлу и мају 1992. године.
Директор Радио Телевизије Никшић Никола Марковић је истакао у уводном говору да се ради о болној причи коју је важно да друштво не потискује и не прећуткује.
– Ова болна, истинита и слојевита прича је прича о жртвама, али и о једном тешком и смутном времену, а свака прича о жртвама испричана професионално и поштено, у суштини је антиратна прича. Да је случај страдалника из “Лоре” испричан раније, а не тек данас послије 30 година, можда се неке сличне приче и судбине не би ни догодиле. Зато је важно да нешто што наше друштво мучи деценијама не потискујемо и не прећуткујемо, већ да то изнесемо у јавност. Зато је Радио-телевизија Никшић и отворила ово питање – каже Марковић.

Он је истакао улогу и значај двојице људи који су ризиковали животе како би се уопште сазнало за случај “Лора”. Први је Марио Баришић, некадашњи заповједник Војне полиције Хрватске војске у Сплиту, који је открио случај “Лора” и свједочио о ужасним мучењима која су се тамо догодила, а други је Тончи Мајић, такође Сплићанин, предсједник Далматинског комитета за људска права који је читав случај објелоданио и процесуирао.
О страдању никшићко – шавничке и барске групе у злогласном сплитком логору “Лора” и “Дувну”, у априлу и мају 1992. године у Црној Гори писао је “Дан”.
Исјечци ових новинских написа из “Дана” уткани су и у филм.
Предсједник Удружења бораца ратова од 1990. године Радан Николић је истакао да је филм од јавног интереса и корак ка правди за жртве ратног злочина.