IN4S

IN4S portal

Žiri za dodjelu nagrada „Pivsko Oko“ i „Kosta Radović“ uručio priznanja

1 min read

Na sjednici održanoj 20. 6. 2025. Žiri za dodjelu nagrada „Pivsko Oko“ i „Kosta Radović“ u sastavu – Milica Bakrač (predsjednica), Radomir Uljarević (član) i dr Radoje Femić (član) – jednoglasno je donio sljedeće odluke:

1. Nagrada za životno djelo „Pivsko Oko“ dodjeljuje se književniku Matiji Bećkoviću;

2. Nagrada „Kosta Radović“ ravnopravno se dodjeljuje dvojici autora: Nebojši Jevriću, za zbirku pripovjedaka Mrvi dim (Beograd, 2024) i Zoranu Kostiću, za knjigu drama Serbus-Europeicus (Banja Luka, 2024).

OBRAZLOŽENJE

1. Prvu nagradu „Pivsko Oko“ dodjeljujemo akademiku Matiji Bećkoviću, za ukupan doprinos savremenoj književnosti, sa posebnim akcentom na knjigu „Majka Zorka“ (IK „Vukotić media“, 2024). Nagradu uručujemo sa najdubljim uvjerenjem da je Majka Zorka pravi primjer Pivskog Oka, njegove dubine, širine i bistrine; njegove svetosti i njegovoga pamćenja jer je kraj Pivskog Oka podignut i opstao Pivski Manastir Uspenja Presvete Bogomajke, koja vjekovima slavi svetost majčinstva i sinstva.

Majka Zorka je rodila Vuku Bećkoviću troje djece, a prije nego je treće rodila, ostala je udovica i postala nezarećena monahinja, koja je svojoj djeci morala ponovo roditi Oca, da se znaju kazati čija su. Tako je Majka Zorka rodila bar tri moćna rukavca poezije svoga sina, Matije Bećkovića: očinstvo, majčinstvo i sinstvo.

Ova knjiga je svojevrsno vaskrsenje majke i majčinstva i njen povratak u rodnu zavičajnu Pivu u koju ne dolazi sama već sa svojim sinom na krilima njegove poezije.

2. Nagrada „Kosta Radović“ ravnopravno se dodjeljuje dvojici autora: Nebojši Jevriću, za zbirku pripovjedaka Mrvi dim (Srpska književna zadruga, Beograd i Srpski nacionalni savjet Crne Gore, Podgorica 2024) i Zoranu Kostiću, za knjigu drama Serbus-Europeicus (Udruženje književnika Republike Srpske, Banja Luka, 2024), za knjige objavljene u prethodnoj godini. Oba rukopisa predstavljaju reprezentativna ostvarenja dvije značajne autorske pojave.

Zbirka pripovjedaka Mrtvi dim Nebojše Jevrića odlikuje se pregnantnošću pripovijedanja, a sopstvene stilske efekte crpi iz svedenih formi, pripovijednih minijatura unikatnog karaktera.

Knjiga drama Serbus-Europeicus Zorana Kostića čini zbirku dramskih tekstova koji u formi tragikomedije referišu na lično i kolektivno iskustvo čovjeka domaćeg podneblja, čije odgonetanje identiteta biva uprizoreno u mimetičkoj formi.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *