Zidovi zla i krvava žetva u Starom Grackom

Foto: Vikipedia
„Nije se moglo pre otići u polje”, ponavljaju u selu Staro Gracko kod Lipljana. Premalo se dobrih stvari ovde dogodilo i život se određuje prema krvavoj žetvi, najgorem događaju koji je pogodio ovo lepo i uređeno mesto. Premalo je korenitih promena i zaokreta među ovim kućama i uređenim ulicama, koje, tek malo, podsećaju na uređena srednjoevropska sela. Ovde nije bilo orijentalnih zidova, a ubistvo četrnaest mirnih seljaka podiglo je, čini se zauvek, prepreke prema susedima Albancima, prema strancima, prema njivama na koje su izlazili i prema životu fatalno načetom i nesigurnom.
Albanski zid zla, između ostalih, podigla je jedinica Oslobodilačke vojske Kosova* pod nazivom „Fortuna” koju je predvodio Beg Šaćiri iz susednog sela Crni Breg. On je, uz saglasnost komandanata nerodimske zone Šukrija Buje i njemu nadređenog Hašima Tačija, u najvećoj meri, izvršio etničko čišćenje opština Lipljan i Uroševac, a u pismu, koje je presreo Kfor, traži od Buje oružje za napad na Štrpce. Usredsredio se na na prosvetne i zdravstvene radnike, sitne činovnike i ostatke bivše srpske vlasti i zadatak izvršio gotovo savršeno.
Blisko povezana grupacija od pedeset ljudi, koje je pohapsio Kfor za zločin u Starom Gracku, uspešno je lagala istražne organe Kfora i ni pod batinama nije priznala ništa, a „Politika” je objavila poverljive spise ove istrage. Svi su pušteni i nastavili da sreću svoje žrtve, da putuju u inostranstvo, da prolaze kroz selo i preko zida zla koji oni uspešno kontrolišu.
Zid zla koji su podigli stranci stigao je među ove ljude onog trenutka kada je njihova politika dala konačni oblik zločinu, a prvi šef Unmika Bernar Kušner zaključio da su „razumljivi pojedini činovi osvete”. Posle masakra žetelaca uspostavio je koncept razumljive osvete, a na istragu, koju je vrlo precizno uradio britanski Kfor, pala je prašina. Pravosudni organi su se smenjivali i svaki put, do besmisla, saslušavali porodice žrtava, a Unmik policija je 2007. uhapsila Malzuma Bitićija, iz susednog sela Veliki Alaš, pod sumnjom da je učestvovao u masakru. Njegov dom je ličio na štab OVK, ali dokaza nije bilo, pa se i on našao na slobodi.
Misija Euleksa je od Unmika preuzela slučaj i pre 5 godina objavila da je „slučaj poznat kao ’Staro Gracko’ zbog nedostataka dokaza okončan”, a misija za pravosuđe i policiju ima samo savetodavnu ulogu. I jedna i druga misija okončane su bez pravde i rezultata, sklonile su se iza svog zida, iza prevelikih primanja i savezništva s politikom kojoj je samo jedna strana kriva.
Zločin je podigao zid između Srba i njihovih imanja, oterao ih s njiva, odvojio ih od života i osudio na strah. U tom grču, odsustvu bilo kakvog napretka i pravde mnogi su se odlučili da ostave Staro Gracko. Albanci dolaze iz Drenice, Orahovca, Uroševca, Prištine, mnogi rade u inostranstvu, dolaze jednom godišnje, i kupuju polje preskupo plaćeno životima žetelaca, žrtvama u toku bombardovanja, životom kasnije ubijene devojčice Milijane Marković…
Na njihovim imanjima niču nove vile s visokim zidovima, oko jedne je podignute ograda od 40.000 evra. Od koga će čuvati vlasnike, šta je iza njega? Trofej kupovine, dokaz pobede i etničkog primata u kom novac hoće da dovrši ono što je oružje započelo.
Sada na otvoreni i prostrani centar sela, na koji su izlazile sve ulice, izlaze i albanski zidovi, a na igralište albanska deca. 2017. godinu u Starom Gracku obeležilo je upravo to igralište, jer novi stanovnici s one strane zidova hoće da oteraju srpsku decu i roditelje koji ih prate. Agresivni i bez ikakvog obzira prema onome što se dogodilo, nasrnuli su na porodicu Matović, psovali, ponižavali, pretili i na kraju su tri osobe povređene, među njima i šestomesečna beba, koja je primljena u bolnicu s opekotinama očiju i vrata od biber spreja, koji je koristila policija. Policija je stigla, sve je po proceduri i zakonima. U njih su uklopljeni Srbi Kosova i Metohije. Očekuje da se da te zakone ne prežive, da ne nađu odgovor na stotine prepreka u institucijama i životu, da pristanu na tuđu slobodu i zaborave žrtve.
Iza svega toga ostaje praznina kao osnovni sadržaj, u nju ulaze ubice žetelaca, ulaze u Staro Gracko kao da je ono njihov dom.
Žrtve u žitnom polju
Jovica Živić
Radovan Živić
Milovan Jovanović
Andrija Odalović
Slobodan Janićijević
Mileta Janićijević
Novica Janićijević
Momčilo Janićijević
Stanimir Đekić
Božidar Đekić
Saša Cvejić
Ljubiša Cvejić
Nikola Stojanović
Miodrag Tepšić
Izvor: Politika
