ИН4С

ИН4С портал

Зеленашење у Црној Гори: Криминал без казне

1 min read

Иако је зеленашење у Црној Гори перципирано као голем проблем, готово да нема резултата у борби против све бројнијих екипа које се баве овим незаконитим послом. Недавна полицијска акција Торнадо, општи је утисак, само је још један доказ институционалне немоћи и неспремности да се овој појави стане на пут.

zelenasenje

Громогласно објављена тужилачко-полицијска акција, помпезног и пријетећег назива Торнадо, сликовито речено, заљуљала је само једно дрво.

Ухапшен је Бјелопољац Ибрахим Кадић који се терети да је нелегално посудио више десетина хиљада еура, на чему је наводно убирао мјесечну камату од десет и више одсто.

Полиција је, тврди се, идентификовала више особа којима је Кадић посуђивао новац по зеленашким условима, а затим присвајао имовину оних који нијесу имали новца да плаћају вртоглаво растуће рате.

Упркос томе Кадић се већ дан након хапшења нашао на слободи, са образложењем тужиоца да нема основа да му се одреди притвор. Оно што посебно брине је да се и поред признања надлежних да се ради о озбиљном друштвеном проблему, пред црногорским судовима налази само један предмет зеленаштва, у коме је кривични поступак у току.

Изговор надлежних је да им је главни проблем што жртве не пријављују криминалце. Посланица и чланица Одбора за политички систем, правосуђе и управу Драгиња Вуксановић, коментаришући акцију Торнадо, каже да тај изговор није ваљан.

„По наредби надлежног државног тужиоца, а у сарадњи са полицијом спроведена је акција коју сте поменули. Међутим, једна акција не чини прољеће. Свима је познато да у Црној Гори таквих случајева има доста. Не може се очекеивати од нког ко је жртва злоупотријебљене животне ситуације да свједочи о тим стварима. Посебно, ако му је пријетњама угрожена безбједност и безбједност породице. Међутим, очекуеј се од надлежних државних органа да са мање помпе, а више рада постигну и више резултата. Мислим да се са примјеном мјера тајног надзора и оперативом може и мора постићи много више“, констатује Драгиња Вуксановић.

Директор Управе полиције Славко Стојановић је још прошле године саопштио да је евидентирано преко 230 зеленаша, те да се четрдесетак воде као припадници организованих криминалних група. Тада је за септембар 2014. најавио обрачун са овим видом криминала, али је у међувремену реализована само акција Торнадо у којој је ухапшен један човјек, који се већ сјутрадан нашао на слободи.

Члан скупштинског Одбора за безбједност и одбрану Велизар Калуђеровић каже да и на овом примјеру препозање недостатак политчке воље надлежних да се ухвате у коштац са веома израженим проблемом који озбиљно доприноси општој криминализацији друштва.

„Био сам као члан одбора, на сједници која је била затворена за јавност, у прилици да чујем податке у вези са тим проблемом. Само могу рећи да су они јако озбиљни и саопштени су од стране представника надлежних државних органа на начин који говори о томе да се ради о верома озбиљном проблему. Сама чињеница да је одбор на затвореној сједници као посебну тачку дневног реда имао то питање мислим да упућује на закључак да се ради о озбиљном проблему. У односу на реакцију и оно што до сада имамо мислим да се могу врати на оцјену да смо далеко од ефикасне акције надлежних државних органа.“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *