ИН4С

ИН4С портал

Желе да граде у Спужу, обећали узгајање ракова

фото: Веско Белојевић

Предузеће “Зелена планина” из Тивта почело је процедуру за градњу на простору некадашње Циглане у Спужу, гдје је планирано узгајалиште ракова.

Извршни директор Сергеј Коробко упутио је Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма захтјев за издавање сагласности за идејно рјешење архитектонског објекта у Спужу. Главни државни архитекта Мирко Жижић затражио је да се захтјев допуни додатном документацијом, види се из документа на сајту Владе.

Иза “Зелене планине” стоји украјински бизнисмен Роман Денкович, црногорској јавности познат као купац базена црвеног муља подгоричког Комбината алуминијума (КАП).

Пројекат узгајања аустралијских ракова “Зелене планине” најављен је још 2017. године, а еколози су упозорили да би могао да представља велику опасност по животну средину, јер се ради о инвазивној врсти чији је увоз забрањен у земљама у окружењу. Спорне врсте биле су, према ријечима еколога, забрањене у Србији и Хрватској.

Елаборат о процјени утицаја на животну средину о пројекту “Зелене планине” био је тада на јавној расправи у Општини Даниловград, а еколози су замјерали да у њему није наведено да се ради о инвазивној врсти и о евентуалној штети коју би она могла да нанесе природи.

Међутим, Денкович је “Вијестима” казао да ракови који би били узгајани на простору Циглане нису опасна врста, о чему свједоче препоруке Свјетске организације за храну и пољопривреду УН, разна друга истраживања, али искуства земаља широм свијета који узгајају аустралијског рака. Он је тада истакао да раде на основу препорука ФАО за врсту ракова коју узгајају.

Тамо пише да тај рак не спада у групу предатора, да није високо инвазивна нити опасна врста и да за 20 година није регистрован ниједан догађај који би довео до било какве штете. Наводи се да рак узгајају у Шпанији, Израелу Кини, Индонезији, Мароку, САД, Украјини, Русији… Тако да тврдње еколога нису истините и очигледно је да ти људи немају знања или нису читали елаборат”, казао је Денкович.

Он наводи да имају и препоруку аустралијског института који је правио истраживање за владу Аустралије и да се ослањају и на искуства које у узгајању те врсте ракова имају Шпанија и Израел.

Из тиватског предузећа су тада обећали да би само у технологију било инвестирано више од 10 милиона еура, а да би било отворено 50 радних мјеста.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Желе да граде у Спужу, обећали узгајање ракова

  1. Када ли ће се Црна Гора решити белосветдких варалица? Вратите се себи и корјенима својим и не лудујте више.

    1. Ко да се врати? Ово је неповратан процес! Срамота ме је мојих предака… срамота ме је и свећу да им запалим јер их нисам достојан… Они би знали како би са ЦГ.

  2. Напокон инвестиције… Градиће се узгајалиште за „Кеба Крабе“ по бјелопавлићким кршима које су забрањене у Србији и Хрватској…

    Веле, ако бизнис крене људи из Бобова пљеваљских могу очекивати нови погон ђе ће се узгајати „Сунђер Бобови Коцкалони“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *