IN4S

IN4S portal

Zbogom, Goce Delčev: Od Makedonaca se sada traži i da mijenjaju istoriju

Bugarska će staviti veto na početak pregovora o pridruživanju Severne Makedonije EU, ako ne počne sa radom mešovita komisija za istorijska pitanja i ne postigne se dogovor o spornim temama, izjavio je bugarski poslanik u Evropskom parlamentu Andrej Kovačev.

Bugarska će staviti veto na početak pregovora o pridruživanju Severne Makedonije EU, ako ne počne sa radom mešovita komisija za istorijska pitanja i ne postigne se dogovor o spornim temama, izjavio je bugarski poslanik u Evropskom parlamentu Andrej Kovačev.

Prema rečima političara, ličnost revolucionara Goce Delčeva, čije poreklo izaziva nesuglasice između Sofije i Skoplja, treba da zbližava, a ne razdvaja dve države.

„Događaji iz prošlosti povezani su sa sadašnjicom. Stvaranje lažne i apsolutno nedopustive, sa tačke gledišta istorije, interpretacije u Severnoj Makedoniji ne može biti deo (pristupanja u) EU“, izjavio je Kovačev u intervjuu televiziji „Evropa“.

On je pozvao dve države da postignu sporazum o spornim pitanjima: u protivnom Bugarska može staviti veto na osnovu sporazuma o dobrosusedstvu koji je potpisan 2017. godine.

„Ovo nije vest. Postoji odluka Vlade Bugarske. Postoji odluka parlamenta Bugarske koja je doneta ogromnom većinom svih političkih snaga… U to ne može biti nikakve sumnje. O tome smo odavno informisali naše partnere u EU. Republika Severna Makedonija treba da uđe u EU sa pravom, a ne falsifikovanom istorijom“, naglasio je Kovačev.

Bugarska neće stavljati veto ako u radu mešovite komisije dođe do napretka, objasnio je političar, prenosi Sputnjik

„Potreban je napredak u oslobađanju od istorijskih falsifikatora, Bugarina Goce Delčeva. Ovako ne može dalje. Iznenađen sam, kako se uprkos svim istorijskim izvorima, činjenicama, na kojima je zasnovan dogovor o dobrosusedstvu, to dešava“, izjavio je on, dodavši da Bugarska ne želi da stvar dođe do veta.

Pročitajte JOŠ:

DF Budva: Pokušaj smjene Radovića je prekrajanje izbornog rezultata iz 2016. godine

Podjelite tekst putem:

9 thoughts on “Zbogom, Goce Delčev: Od Makedonaca se sada traži i da mijenjaju istoriju

  1. Kad se jednom konvertuješ onda imaš samo mržnju. Čačkaju se bivši Srbi – tute (90%) i čokalije (100%), ustaše i balije, montenegrini i balije.

    1. @ rade tomov

      Srbija i nema namjeru da ulazi u EU. A vama sretno u njoj pa vam pomagala kao što vam pomaže NATO pri gašenju požara ljeta 2018. godine i povodom ovog korona- virusa. Mada sumljam da će vam pomoći i kada bi htjela jer joj ističe rok trajanja. Zalud ste skidali gaće dvije decenije.

      33
    2. Srbija ide ka EU, Srbiji je cilj da implementira sve ono sto valja u EU a sam ulazak za Srbiju nije pitanje svih pitanja i Srbija nece zrtvovati nista od nacionalnih interesa kako bi usla u nekakvu uniju…Srbija postoji daleko duze od te unije da bi se to uopste razmatralo na taj nacin. Zapravo pored Hrvata Bugara i Grka Srbi su najstariji narod na Balkanu, sve ostalo je sitna buranija!

  2. Ono sto je svajcarska za evropu to je mogla biti makedonija za balkan. da ne menjaju ime, da ne moraju da se odricu makedonskog jezika, goce delceva, da menjaju ime autoputa, aerodroma… cemu sve to? da udju u nato i eu? i kakva korist od nato i eu?

    32

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *