ИН4С

ИН4С портал

Због загађења ваздуха, прошле године умрло 570 грађана

Ниво загађености ваздуха у Пљевљима

Дуготрајно излагање повећаној концентрацији суспендованих ПМ честица, негативно утиче на здравље а узрок је и повећања опште смртности – резултати су студије Свјетске здравствене организације о утицају загађења ваздуха на здравље грађана Подгорице, Никшића и Пљеваља.

“Резултати су показали да загађеност ваздуха озбиљно оптерећује здравље наших грађана. Ови резултати су конзистентни са ранијим процјенама у другим земљама – дакле, нијесу изненађење”, каже шефица канцеларије Свјетске здравствене организације у Подгорици Мина Брајовић.

Скоро шест одсто смртних случајева у Подгорици, 12 одсто у Никшићу и 22 одсто у Пљевљима могу се довести у везу са загађењем ваздуха, преноси Радио Антена М.

У студији је наведен извјештај Европске агенције за животну средину за 2014. гдје пише да је загађење узрок 482. пријевремене смрти на годишњем нивоу.

А извјештај агенције за 2015. показује да је тренд у порасту – због изложености ПМ честицама преминуло је 570 црногорских грађана.

“Краткорочно рјешење је елиминација или драстично смањење употребе дрва и угља јер је управо то главни разлог загађења у Црној Гори. На дуже стазе, треба побољшати сарадњу на регионалном нивоу у виду смањења сагоријевања угља из електрана и треба се окренути ка обновљивим изворима енергије као што је соларна енергија”, предлаже гостујући професор на лондонском Кингс колеџу Мичл Кризановски.

Кризановски додаје да здравствена њега због болести узрокованих загађењем, Подгорицу Никшић и Пљевља кошта 300 милиона долара на годишњем нивоу.

Извршни директор НВО Брезница Милорад Митровић указује да је већ у прва два мјесеца ове године било више од 35 дана са прекораченим средњим дневним дозвољеним вриједностима ПМ честица.

“У фебруару смо стекли све законске услове да загађивачи буду затворени и да се уради нешто конкретно, оно што свакако Закон и Устав Црне Горе предвиђа. Међутим, у случају Пљеваља, слободно могу да кажем да су погажени сви важећи закони и Устав еколошке државе”, каже Митровић.

Иницијатива Свјетске здравствене организације и државних институција је за похвалу, каже Митровић, али додаје да је већ превише времена изгубљено и да са планова и стратегија треба прећи на дјела.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Због загађења ваздуха, прошле године умрло 570 грађана

  1. nazalost jedini nacin je blokada,a problem nije od juce nego od pocetka rada iste,znaci skoro jedna Pljevlja su nestala zbog iste,ovo ne treba da je partiski plan nego drzavni problem br.1.
    Nazaloist sto savremenija tehnologija to smrt podmuklija,tako je vec u Njemackoj ustanovljeno da savremeni katalizatori za izduvne gasve iz automobila izbacuju malu kolicinu gasova ali stoprocentnih cestica izazivaca raka koji vise ne idu zbog tezine u zemlju nego lebde u vazduhu gdje ga ljudi udisu ,vec je ustanovljeno da je u Njemackoj od tih novih finih katalizatora godisnje umre na desetine hiljada ljudi,naravno podaci se kriju jer ce ugroziti autmobilsku industriju i velicenstveno izmisljenu CO2 emisiju.Medjutoim ovo sa Pljevljima je zlocin,ali niko ne reaguje,tu jedino mogu gradjani Pljevalja i okoline da svojim posztvovanjem kao u uvjek sto se pod tim podrazumijeva preokrenu stvar na svoje dobro i zdravlje gradjan,ako se ceka vlast opozicija jos ce dugo narod to da truje,i nazalost od toga da umire.Ujedinite se bar oko toga!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *